Výstavu mapující jedinečnou Kunštátskou keramiku od jejích počátků až do současnosti je možné až do konce září vidět v galerii MART v Kunštátě.
Typickou hnědobílou keramiku dnes vyrábějí pouze v jediné dílně Moravia Art. Seznámit milovníky keramiky s vývojem keramické dílny, jejíž historie sahá až do roku 1882, napadlo jejího současného majitele Luboše Sedláka.

„Udělal jsem to, protože si to Kunštátská keramika zaslouží,“ řekl muž, který původně pracoval pro dílnu jako keramik, pak mistr a poté ji řídil. Hrnčířství bývalo pro Kunštát a jeho okolí typickým řemeslem. Vyrábělo se tam až ve dvaceti velkých hrnčírnách. Nepřerušenou výrobou od svých počátků se může pochlubit pouze Moravia Art, z rukou jejichž keramiků vychází výrobky pyšnící se značkou Kunštátská keramika. Tradici rukodělného zpracování tam dnes zachovává pětadvacet zaměstnanců.

Kunštátskou keramiku si oblíbili i známí lidé. „Některá díla se ocitla v českých výtvarných a muzikantských kruzích. Mohu jmenovat například hudebníka Martina Kratochvíla,“ uvedl Luboš Sedlák.

Podle starosty Kunštátu Pavla Göpferta turisty historie Kunštátské keramiky zajímá. „Lidé se chodí často ptát do informačního centra po Kunštátské keramice. V galerii jsou k vidění pouze současné výrobky. Chybí nám tu muzeum. Za tuto výstavu jsem proto moc rád,“ uvedl Göpfert. Podle něj jsou pro Kunštát typické tři věci, které město činí známým široko daleko. Postava krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad, básník František Halas a právě Kunštátská keramika. „Znají ji i ve světě. Když jsem v Rakousku řekl, že jsem z Kunštátu, lidé hned vzpomněli naši keramiku,“ podotkl starosta.

Pro Karla Trefného, který vlastní keramickou dílnu v nedalekých Letovicích, je Kunštátská keramika fenomén. „Uspořádat takovou výstavu je dobrý nápad. Něco podobného by bylo potřeba udělat i v Boskovicích a v Letovicích, i tam byly staré dílny. Hrnčířství bylo dříve poměrně rozšířené, lidé přes léto pracovali na poli, přes zimu se věnovali řemeslům,“ řekl Trefný a posteskl si, že v dnešní době se příliš lidí k hrnčířství nehlásí. „Abychom nedopadli tak, že vše bude z umělé hmoty. Je ale výborné, že se na Blanensku drží keramická škola ve Velkých Opatovicích,“ míní keramik.

Kunštátská keramika byla v dubnu k vidění v Adamově. „Výstava nezapůsobila jen na mě, ale na většinu lidí. Při vernisáži jsme mohli pít kávu z keramického hrníčku. Jsem fandou Kunštátské keramiky, ale víc než staré kusy mě oslovily současné výrobky,“ podělila se o své dojmy ředitelka adamovského kulturního střediska Jitka Králíčková. Prý se na výstavě musela krotit, aby za keramiku neutratila příliš peněz.