„Tématem letošního festivalu je kulturní bohatství Iberského poloostrova. Lidé uvidí umělce ze starého flamencového rodu Vargas-Maya, poslechnou si hudbu španělského klasicismu a poezii. V nabídce máme i několik filmů,“ řekl dramaturg festivalu a kytarista Petr Vít.

Osmý ročník festivalu Ibérica tradičně nabízí řadu doprovodných aktivit. Například hudební a taneční dílny pod vedením zkušených lektorů. A řadu dalších. „Milovníci tance, kytar, perkusí, kastanět, salsy a argentinského tanga mají pět dní na to, aby se naučili něco nového,“ řekl produkční festivalu Vlastimil Trllo s tím, že festival odstartuje v úterý v boskovickém Zámeckém skleníku. V jednu hodinu odpoledne.

Festival doplní rovněž výstava fotografií, módní přehlídka a promítání filmů. Na programu je i degustace španělských vín a delikates. Novinkou letošního festivalu bude intenzívní kurz španělštiny pod vedením rodilých mluvčích. Centrem festivalu bude tradičně Zámecký skleník a zámek v Boskovicích. „Na festival Ibérica chodím pravidelně již několik let. Nenechám si ho ujít ani letos,“ těší se Martina Vašková z Boskovic. Nejvíce se jí líbí vystoupení tanečníků flamenca na závěrečném galakoncertu a také taneční dílny. „Ibérica má profesionální úroveň. Je to vždy zážitek,“ dodala Vašková.

Hlavními hvězdami letošního ročníku festivalu jsou tanečníci Iván Vargas a Vero La India. Tito taneční mistři jsou představiteli autentického flamenca z legendární grandské čtvrti Sacromonte. „Předvádějí flamenco ničím nepřikrášlené, zemité a syrové. Umocněné virtuózními výkony granadských hudebníků,“ poznamenal dramaturg Petr Vít. Vystoupení tanečních mistrů uvidí lidé v pátek v pražském divadle ABC. V sobotu pak v sedm večer na galavečeru na boskovickém zámku.

Hudební lahůdku určitě publiku naservíruje i středeční vystoupení klavíristy Ivána Martína v brněnském Besedním domě. Španělský virtuóz zahraje skladby světových klasiků. Solera, Liszta či Chopina.

Podle dramaturga Petra Víta se festival Ibérica stal významnou kulturní akcí, která dávno překročila hranice regionu. „Za těch osm let se podařilo vytvořit prostor pro setkávání španělských, českých a slovenských umělců. A festival táhne. Chodí stále více lidí. Jenom za loňský rok přišlo na Ibéricu tři a půl tisíce návštěvníků,“ dodal Vít.

Festival španělské kultury Ibérica 2011

Boskovice, Brno, Praha
16. 8. Boskovice, Zámecký skleník
13.00 Zahájení festivalu a festivalových dílen
19.30 Vernisáž fotografií Jiřího Bendla „Andalucía primaveral – Jarní Andalusie" (vstup volný)
20.30 Tomáš Hanák recituje poezii Federica Garcíi Lorky „Vuelvo por mis alas – Vracím se pro svá křídla“ — (Komponovaný pořad k 75. výročí básníkovy tragické smrti), Tomáš Hanák – recitace, Virginia Delgado – tanec a Petr Vít – kytara
21.30 Inaugurační festivalová fiesta včetně ochutnávek španělských vín a specialit (vstup volny)
17. 8. Brno, Besední Dům
19.30 – Ibérica Clásica
Iván Martín – sólový recitál jednoho z nejlepších španělských klavíristů z děl skladatelů A.Solera, F.Liszta a F.Chopina
18. 8. Boskovice, Zámecký skleník
20.00 Módní přehlídka flamenkových kolekcí z dílny Lere Lere
21.00 Promítání španělského filmu Herencia Flamenca: The Flamenco Clan (2006)
Před začátkem a po skončení promítání jsou připraveny ochutnávky španělských vín a specialit s hudebním doprovodem.
19. 8. Praha, Divadlo ABC
19.30 Iván Vargas a Vero "La India – Flamenco Gitano
Taneční mistři Iván Vargas a Vero „La India“ jsou představiteli autentického flamenka z legendární granadské čvtrti Sacromonte. Reprezentují flamenko ničím nepřikrášlené, zemité a syrové, umocněné virtuózními výkony granadských hudebníku.
20. 8. Boskovice, Zámecký skleník
12.00 Ukončení festivalových dílen, závěrečná fiesta
Zámek -závěrečný galakoncert
19.00 Iván Vargas, Vero „La India" a Cuadro Flamenco de Sacromonte – Ibérica Clan
Zámecký skleník
22.00 Závěrečná festivalová afterparty včetně ochutnávek španělských vín a specialit (vstup volný)