Nákupy bude návštěvníkům zpestřovat bohatý kulturní program.
„Snažíme se, aby na jarmarku byly zastoupeny všechny typy a techniky výroby keramiky,“ uvedla za pořadatele Radka Banyová. Návštěvníci si také sami budou moci vyzkoušet výrobu keramiky. „Hrnčířské kruhy pro zájemce budou obsluhovat studenti ze škol v Brně a ve Velkých Opatovicích, takže i malé děti si zde mohou něco vyrobit,“ řekla Banyová.
Kunštátský hrnčířský jarmark je zajímavý tím, že se vymezuje pouze na jednu oblast řemeslné výroby, tedy na hrnčířství. Každý rok si keramické výrobky prohlédne kolem patnácti tisíc návštěvníků. „Letos se mimo jiné představí i polští keramici, kteří předvedou výrobu raku keramiky, která se vypaluje v dřevěném uhlí a chladí pilinami a vodou,“ láká návštěvníky Banyová.
V kulturním programu se představí například Ondřej Havelka a Melody Makers, Jiří Macháček a Mig 21, Nuck Chorris Gang, Bokomara, Rosomák Revival Olympic či Marcel Woodman. Pro děti v sobotu vystoupí Michal Nesvadba a v neděli Jů a Hele.
Hrnčířské řemeslo a jarmarky mají v Kunštátě velmi dlouhou tradici. Město bylo založeno již ve třináctém století a brzy poté se tam usadili i první hrnčíři. V okolí Kunštátu byl dostatek tvárné hlíny a začalo se tam vyrábět nádobí pro denní potřebu. V roce 1620 se tamní hrnčíři sdružili do cechu. Největší rozvoj zaznamenalo kunštátské hrnčířství na konci devatenáctého století. ⋌(px)