A bude z tebe houslový virtuóz. Hudba to je dar. A běda, jestli se dozvím, že jsi místo hodiny u profesora čutal s klukama a merunou na plácku jako minule. Hřímá otec nad nezdárným synem, který podle něj plýtvá talentem a má radši fotbal. Futrál s houslemi a nekonečné hodiny cvičení. Brrr. Kdo by tohle vydržel.

„To mě hudba bavila odmalička. Chtěla jsem hrát na klavír, ale nakonec jsem se dostala k houslím a hraním se živím. Neměnila bych,“ řekla s úsměvem Ilona Stryová z Jabloňan, která vydala před časem svoje první cédéčko a připravuje další. Kromě hraní učí v Jabloňanech zpěv a hru na housle. K hudbě mají blízko i její synové. Starší Michal hraje na cimbál a mladší Lukáš na bicí.

Stryová začala hrát na housle v pěti letech. „U nás v rodině žádný muzikant nebyl. Původně jsem chtěla zkusit klavír, ale v lidušce bylo plno a tak mi nabídli housle. Moje první jsem dostala na Vánoce. Byly sytě oranžové a moc se mi líbily. Hrát mě bavilo, i když jsem musela hodně cvičit. Ale šlo mi to tak nějak samo,“ zavzpomínala na své hudební začátky Stryová.

Chuť do hraní jí vydržela a vystudovala Státní konzervatoř v Brně. Poté vyučovala na hudební škole v Břeclavi. „V Břeclavi jsme založily s Jitkou Šrankovou dětskou cimbálovou muziku. Cimbál učaroval i mému staršímu synovi, který na něj hraje dodnes. Mladšího jsem zkoušela zlomit na housle, ale moc to nešlo. Oba jsme vznětliví a hádali se. Teď ho baví bubnování,“ dodala Stryová. Mimo cimbálku hrála jako sólistka v česko-rakouském komorním orchestru, v různých moravských kapelách. Především country a moderní hudbu. Začala i zpívat.

#nahled|https://g.denik.cz/67/83/ilona_stryova_bartosova_pomeje_mares_koncert_housle__7__denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/67/83/ilona_stryova_bartosova_pomeje_mares_koncert_housle__7_.jpg|Ilona Stryová navštívila díky houslím zajímavá místa a setkala se s řadou lidí z českého showbyznysu. #

Zároveň vyměnila klasické housle za elektronické. „Viděla jsem je a chtěla to zkusit. Hned mi padly do ruky jako ulité. Při hraní s aparaturou jsou pro mě lepší,“ okomentovala změnu nástroje Stryová.

S elektronickými houslemi se podívala i do zahraničí, kde delší dobu hrála v alpských hotelích v Rakousku a Švýcarsku. „Byla to pro mě velká zkušenost. Hrála jsem v luxusních hotelích, trochu jsem odpočívala, lyžovala. Jenže domů to bylo daleko a s rodinou jsem se moc nevídala. Proto jsem se rozhodla pracovat více doma,“ přiblížila návrat na domácí pódia Stryová.

#nahled|https://g.denik.cz/67/83/ilona_stryova_bartosova_pomeje_mares_koncert_housle__10__denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/67/83/ilona_stryova_bartosova_pomeje_mares_koncert_housle__10_.jpg|Ilona Stryová navštívila díky houslím zajímavá místa a setkala se s řadou lidí z českého showbyznysu. #

Když si pořídila elektronické housle, chtěli po ní lidé často, aby hrála skladby od Vanessy Mae. „Já mám ráda klasickou hudbu, ale ani moderní se vůbec nebráním. Mojí oblíbenou skladbou je ústřední melodie z filmu Tenkrát na západě. Hraná na housle má zvláštní osobitý půvab,“ dodala houslistka s tím, že se chystá natočit druhé cédéčko. „Na tom prvním byly klasické skladby. Teď plánuji natočit takové šansony s jednou pražskou harmonikářkou. Písničky budou šmrnclé staropraštinou a taky Moravou,“ řekla s úsměvem Stryová, která v současnosti vede dětský soubor Lentilky, který ji doprovází při koncertech.

„V Jabloňanech dávám hodiny zpěvu a hry na housle. Chodí ke mně řada šikovných dětí. Zpíváme a hrajeme spolu na vánočních koncertech. Na moje oranžové housle z dětství teď hraje Viktorka Písaříková a jde jí to,“ uzavřela s úsměvem Stryová. Její housle uslyší lidé na koncertu 6. prosince na Zámečku ve Křtinách.

#nahled|https://g.denik.cz/67/83/ilona_stryova_bartosova_pomeje_mares_koncert_housle__12__denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/67/83/ilona_stryova_bartosova_pomeje_mares_koncert_housle__12_.jpg|Ilona Stryová navštívila díky houslím zajímavá místa a setkala se s řadou lidí z českého showbyznysu. #