Čtyřdenní festival pořádaný sdružením Unijazz začal už ve čtvrtek. To si přišli na své hlavně milovníci fotografického a filmového umění. Akce odstartovala vernisáží fotografií Zdeňka Tmeje a Jaroslava Bárty. K večeru se návštěvníci Boskovic uchýlili do kina Panorama, kde si ve filmech Stanislava Miloty a Kristiny Vlachové připomněli smutné výročí upálení Jana Palacha. Čtvrtečním večerem zněly bluesové rytmy ze Zámeckého skleníku.

Pátek nabízel pestrý program už od rána. Na scéně za muzeem pobavil například dětský punk skupiny Pivo. „Jsme všichni sourozenci, ve věku od deseti do patnácti let,“ informoval frotman skupiny Matyáš Racek. Pro sourozence Rackovy byl boskovický koncert teprve devatenáctý v pořadí.

„Líbí se mi, že program festivalu je takový svébytný, že jsou tu kromě hudby i divadla a filmy. Nejvíc se těším asi na Čokovoko,“ řekla Anna Trávníková z Boskovic.

Dívčí duo Čokovoko se vlnilo v tygrovaných kostýmech v pátek večer na scéně za muzeem. „Měly jsme z koncertu trochu strach, tak jsme rády, že se nakonec vyvedl,“ řekla jedna z dua, Zuzka. Část svých neotřelých textů dívky skládaly přímo na pódiu. „Fanoušci možná znají naše texty lépe než my samy. Tak si je částečně domýšlíme přímo před nimi,“ dodala Adéla z Čokovoko.

Z programu festivalu Boskovice 2009 si vybere opravdu každý. Komu nesedí hiphop, mohly ho roztančit divoké rytmy cikánské skupiny Terne Čhave, která páteční večer uzavřela.

V sobotu počasí festivalu nepřálo. Neustávající déšť zaháněl návštěvníky do místních hospod a kaváren. Zato třeba Lachtaní divadlo Honzy Kovaříka se slovy „lachtanům déšť nevadí“, odehrálo představení v kalužích na nádvoří boskovického hradu. Některá divadla pak byla přesunuta do tělocvičny.

Permanentku na festival si koupilo zhruba dva a půl tisíce lidí. „Je to o něco víc než minulý rok, ale bohužel hodně lidí v sobotu kvůli dešti odjelo,“ zhodnotil předseda pořádajícího Unijazzu Čestmír Huňát.