Jako by mladí začínající básníci letos literární soutěž Františka Halase bojkotovali. Přihlásila se totiž necelá desítka autorů. Vyhlášení vítězů tak letos významnou událost Halasův Kunštát nezahájilo. Soutěž má přitom osmatřicetiletou tradici.

Klání básníků předchází vzpomínce na básníka Františka Halase. Ta se v Kunštátě koná vždy v říjnu, v měsíci, ve kterém se básník narodil i zemřel, už od roku 1969. „S tím nápadem tehdy přišel a všeho kolem se ujal Ludvík Kundera. Od té doby se ani jeden rok nestalo, že by se Halasův Kunštát nekonal,“ uvedla Radka Banyaová z kunštátské knihovny. Ke vzpomínce na básníka brzy neodmyslitelně patřila i literární soutěž.

Starostu Kunštátu Pavla Göpferta mrzí, že se letos přihlásilo málo začínajících autorů. „Je to škoda. My s tím ale nic nenaděláme. Pořádáme Halasův Kunštát a tuto významnou akci zachováváme jako tradici,“ sdělil starosta s tím, že v sobotu si lidé na kunštátském hřbitově nepřipomenou pouze velikána Františka Halase. Město totiž letos přišlo o další dvě významné osobnosti. „Ve čtyři hodiny odpoledne bude tradičně pietní akt u hrobu Františka Halase. Položíme ale také květiny a věnce na hrob jeho syna, rozhlasového redaktora Jana Halase, a básníka a překladatele Ludvíka Kundery,“ uvedl Göpfert.

Právě Kundera sedával také v porotě hodnotící básně začínajících poetů. Soutěž pořádalo dlouhá léta Muzeum Blansko. V minulosti posílaly své básně desítky autorů z celé republiky. „Před třemi lety se organizace soutěže ujal básník Vojtěch Kučera. My jsme mu nabídli, ať udělá večery poezie i slavnostní vyhlášení symbolických vítězů na blanenském zámku. K vyhlášení však letos nedojde,“ uvedla ředitelka muzea Eva Nečasová.

Její slova potvrdil sám pořadatel. „Vítěze jsme nevyhlašovali, protože se přihlásilo do desíti autorů, což je velmi málo. Pro tolik básní se ani nevyplatí vydat sborník,“ řekl Vojtěch Kučera s tím, že almanach nevyšel ani loni. Tehdy se na něj poprvé nepodařilo získat peníze. Letos je to o to větší škoda, že se v soutěži sešly velmi kvalitní básně.

Kučera by chtěl do čtyřicátého ročníku soutěž vzkřísit. Přemýšlí nad tím jak. „Jisté je, že budeme muset sehnat organizaci, která soutěž plně zaštítí, včetně peněz. Přestože nám ve všem Muzeum Blansko vyšlo vstříc, odmítlo požádat o dotace krajský úřad, a nám tak chyběly peníze,“ pokračoval Kučera, který ze své pozice o dotace žádat nemůže.

Literární soutěž Františka Halase je nyní určená pro začínající autory od patnácti do třiceti let. Ti nejlepší pak dostanou kontakty na vydavatelství a časopisy a také knihy a grafické listy současných básníků a výtvarníků.

Díky této soutěži měl možnost publikovat své verše v literární revue Weles například Jakub Drážník z Boskovic. „Pro první nesmělé kroky do světa literatury je tato soutěž cenná. Porota také naše básničky komentovala. Ti, kteří se účastnili častěji, se tak dozvěděli, kam se posunuli,“ řekl mladý básník.

O tom, že porotu zaujali, se letošní účastníci soutěže dozví z dopisu. Kromě Kučery letos zasedli v porotě také Martin Stöhr a Miroslav Chocholatý.

Kunštátský hřbitov
14. 00 hodin – pietní akt u hrobu básníka Františka Halase
Kulturní dům
17.00 hodin – Vlaštovičky Švitořičky, hudebně taneční pásmo na motivy dětské poezie Františka Halase v hudebním zpracování Jiřího Pavlici a Hradišťanu
19.OO – Poučení synovská, pásmo z fejetonů Jana Halase o Kunštátu a poezie Františka Halase věnovaná dětem