Jeden z významných festivalů běží už od začátku června. Mezinárodní hudební festival Concentus Moravie zavítal do Lysic, Boskovic a Rájce – Jestřebí. Právě tento spolu s festivalem Boskovice 2007, který nese podtitul pro židovskou čtvrť, považuje Oldřich Kovář z Kulturních zařízení města Boskovice za dva nejvýznamnější festivaly v Boskovicích. „Tyto dva festivaly jsou na boskovické scéně nejdéle. Jsou to takové dva pilíře, pomáhají nám v tom, že se u nás usazují další významné kulturní akce,“ řekl Kovář.
Festival Boskovice 2007 letos do města zavítá už popatnácté. Ve čtyřech dnech festival zaplní celé město. Na hradě budou hrát divadelníci, jazz a jiná muzika se rozezní v letním kině a v zámeckém skleníku. Nebude chybět ani hudební scéna za muzeem. Milovníci hudby se mohou těšit na Visací zámek, Tata Bojs či The Plastic People of The Universe. „Dále se bude promítat v kině Panorama i v amfiteátru a lidé budou moci zhlédnout výstavy v Muzeu Boskovicka. Uvidí zde například výstavu k třicátému výročí Charty 77,“ řekl Čestmír Huňát, předseda sdružení Unijazz, které je hlavním pořadatelem festivalu.

Huňát také prozradil, že při příležitosti patnáctiletého výročí vydají brožurku, která bude vzpomínat na uplynulé ročníky festivalu. Boskovice navíc návštěvníkům nabízejí i další zajímavá místa. V době festivalu bude veřejně přístupný židovský hřbitov a v synagoze bude k vidění stálá expozice věnovaná židovské čtvrti. Vstupenky na festival, jehož cílem je propagace jedinečné urbanistické památky, jsou již v prodeji. „Permanentka na všechny čtyři dny stojí tři sta padesát korun,“ uvedla Michaela Dvořáčková z informačního střediska.
O prázdninách se v Boskovicích uskuteční ještě tři festivaly. Jedenáctého srpna si přijdou na své příznivci techna. Na boskovickém hradě se představí festival Hradhouse 2007. V létě nebude chybět ani folklór. Devatenáctého srpna se v letním kině uskuteční folklórní festiválek. Milovníci španělské kultury se mohou těšit na konec srpna. Od dvaadvacátého do pětadvacátého srpna bude v boskovickém zámku k vidění festival Iberica.
Festivaly míří i do Blanska. Pátého července se v lomě Arnoštov rozezní rock. Na festivalu, který se koná za každého počasí a na který organizátoři připravili stany pro tisíce lidí, vystoupí Alkehol, Škwor či Doga.
Lom Arnoštov se pak naplní ještě o prázdninách naplní ještě osmadvacátého července, kdy je připraven metalový festival Hell Fast Attack. Představí se kapely Depresy, Adultery, Pigsty nebo Stigma.
V červenci i srpnu bude Blanskem znít Muzika pro Karolínku. Každou středu na hřišti blanenského gymnázia nad dřevěným kostelíkem uspořádalo sdružení Ulita cyklus prázdninových koncertů. Léto tak muzikou zpříjemní Šnek a spol., Trní či Mošny. Začátky všech koncertů budou v devatenáct hodin.
Také Letovičtí si v létě přijdou na své. Čtrnáctého července od šestnácti hodin začne čtvrtý ročník hudebního festivalu Hudbovar v prostorách zámeckého pivovaru. Zazpívat přijede skupina Niccol, Narvan či Pepa Streichl.
Od dvacátého do pětadvacátého srpna mohou lidé už poosmé zavítat na místní koupaliště na Festival 3+1.
„Přijede například Lenka Dusilová, David Kraus a také velmi zajímavá kapela ze Senegalu. Nebudou chybět ani filmové večery, výstavy a tradiční workshopy, “ prozradila produkční Marie Kotková z brněnského institutu rozvoje občanské společnosti Trialog, který tradiční festival v Letovicích organizuje.