Ten se uskuteční poslední říjnový pátek a sobotu v Blansku. A sejdou se na něm Češi a Slováci. „Tuto mezinárodní akci pořádáme v rámci přes-hraničního projektu Via Bohemica, na kterém se kromě našeho sdružení podílí místní akční skupiny Stará Čierna voda a Dudváh. Cílem projektu je přiblížit kultury obou zemí a propagovat místní podnikání, a to i prostřednictvím regionální značky," sdělil Jozef Jančo, manažer Místní akční skupiny Moravský kras.

A na co se ti, kteří zavítají v pátek pětadvacátého a v sobotu šestadvacátého října na blanenský zámek a do zámeckého parku, mohou přesně těšit? „Připravili jsme přednášky a workshop, k vidění budou ukázky staromaďarských bojových umění a vaření v historickém hunském kotli. Děti se budou moci naučit základům jízdy na koni a vystoupí i několik kapel, například Kaštánci, Netopýr, Gnomus či cimbálová muzika Veronica. Také zatančí slovenský soubor Gyékenes a soubor Drahan," popsal Jančo.

Součástí festivalu bude rovněž jarmark regionálních produktů a ukázka řemesel z obou zemí a příchozí budou mít možnost navštívit expozice blanenského zámku, přičemž pro děti jsou přichystány tvořivé dílny v chemické laboratoři barona Reichenbacha. Lákavá jistě bude i soutěž o nejlepší kotlíkové jídlo. „Přihlásit se mohou do osmnáctého října družstva z Čech i Slovenska," upřesnil Jančo. Festivalu navíc budou ve středu třiadvacátého a ve čtvrtek čtyřiadvacátého října předcházet exkurze po Moravském krasu. Ty jsou bezplatné, ale zájemci se musí přihlásit dopředu.

Také další dvě místní akční skupiny na Blanensku mají nyní rozjeté zajímavé projekty. „Pomalu dokončujeme mapování zhruba padesáti hřbitovů. Výsledkem bude na podzim informační systém, ve kterém si lidé budou moci najít konkrétní náhrobek, a také vydáme knihu, jež přiblíží hroby zajímavých a známých lidí. Druhý projekt je potom zaměřen na zdokumentování Löw-Beerových vil ve Svitávce a Chrastavci.

Nyní se vše fotografuje a příští rok je naplánovaná konference, výstava a pokřtění nově vzniklé knihy," sdělila manažerka Místní akční skupiny Boskovicko PLUS Radka Bezděková.

Sdružení na Letovicku a Velkoopatovicku Místní akční skupina Partnerství venkova se podle slov projektového manažera Pavla Šaršona v současné době zaměřilo na dva přeshraniční projekty. „Společně se slovenskou agenturou Senica finišujeme akci, díky níž vznikl web cestovinky.sk, jež je především zaměřen na gastronomii. V druhém projektu mapujeme možnosti využitelnosti obnovitelných zdrojů energie v obou regionech, výstup bude na konci března," uvedl Šaršon.