Vyprávění o přechodu přes Grónsko, o lezení v Himálajích či pojídání hmyzu. Nejen toto od pátku do neděle nabídne v Blansku desátý ročník festivalu filmů, setkání a dobrodružství Rajbas Outdoor Kotlík.Zájem o akci je podle ředitele festivalu Milana Daňka velký. „Už při prvním ročníku festivalu přišlo hodně lidí, loni jich bylo kolem patnácti set. Je to ale trochu zavádějící, protože jeden člověk mohl přijít na více akcí,“ sdělil Daněk a doplnil, že na festival jezdí zájemci z celé republiky a i ze Slovenska.

Letošní Rajbas začne v pátek ve čtyři hodiny odpoledne v blanenském kině tříhodinovou projekcí čtrnácti krátkých filmů, které se přihlásily do filmové soutěže Okem dobrodruha. Od sedmi hodin se pak v kině bude promítat film Zajatci bílého boha. „Jedná se o dost kontroverzní film přibližující násilí, které je pácháno na domorodém kmenu Akha západní civilizací,“ upřesnil Daněk.

Pestrý program nebude jen v blanenském kině, ale také v klubu Ulita. V sobotu tam vystoupí Marie Borkovcová s přednáškou o využití hmyzu v běžné potravě a od dvanácti hodin polárník Miroslav Jakeš, který přešel Grónsko z východu na západ. Tradiční součástí festivalu jsou také soutěže. V pátek v šest hodin večer startuje od Dělnického domu šifrovací hra Megbolondul, v sobotu ze Starého Blanska v devět hodin Limonádový Grena běh s pětikilovým soudkem na Hořice a chybět nebude ani soutěž NaFEST z cest necest.

„V ní se hodnotí nejoriginálnější fotografický nebo filmový dokument, který zachycuje, jak se soutěžící na festival dostali,“ sdělil organizátor soutěže Vladimír Kučera. Nápady se to v soutěži každoročně hemží. „Předloni vyhrál nápad vlastnoručně vyrobeného auta, loni dokument, který ukazoval, že se soutěžící na festival dostali zdoláním vymyšleného jeskynního systému mezi Brnem a Blanskem,“ prozradil Kučera.

Nadšenci recese se mohou hlásit do dnešní půlnoci.
Stálicí festivalu je rovněž Rajbas pragulka, která nadšence zavede do podzemí Moravského krasu. „Letos se půjde do jeskyní v Pustém žlebu. O akci ale bývá už dopředu velký zájem, takže letos už jsou všechny skupiny plné,“ sdělila organizátorka pragulky Hana Špičáková.
Permanentka na všechny tři dny festivalu přijde na tři sta korun.