„Festival můžou posluchači navštívit od devětadvacátého května do šestadvacátého června většinou na zámcích a kostelech v celkem sedmnácti městech jižní Moravy a Vysočiny. Přibližně třetina koncertů bude věnována baroknímu a předbaroknímu repertoáru, v části zazní zajímavé vícežánrové projekty a v poslední části lákáme posluchače letos také na jazz,“ přiblížila produkční festivalu Jitka Miková.

Dřívější ročníky festivalu táhly hlavně fanoušky vážné hudby. Nyní se pořadatelé rozhodli přilákat do koncertních sálů také posluchače jiných žánrů. „Festival pro města představuje vrchol hudební sezóny. Proto jej chceme otevřít pro co nejširší okruh lidí. V letošním jubilejním patnáctém ročníku tak lidé můžou hledat neobvyklé hudební paralely mezi jazzem a barokem,“ doplnila Miková.

Šest koncertů pro Blanensko

Cílem mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae je představit také lidem v menších městech prvotřídní české i zahraniční hudebníky. Na Blanensku se posluchači můžou těšit hned na šest koncertů. Třetího a jednadvacátého června zazní dva z nich v boskovickém zámku a Zámeckém skleníku v Boskovicích, osmého a dvaadvacátého června v Rájci-Jestřebí a pátého a jedenáctého června v Lysicích. „Festival je pro nás vždycky příjemné zpestření. Nepřináší nám jen vynikající kulturní zážitky, ale pomáhá nám i při opravách zámku. Z peněz, které jsme vybrali na vstupném v předchozích ročnících, jsme mohli zrekonstruovat kolonádu. Z letošního vstupného bychom zase chtěli na zámek nakoupit nové židle,“ uvedla Martina Medková-Rudolfová, kastelánka zámku v Lysicích, na jehož nádvoří a ve velkém salónu se koncerty odehrají.

Také v Rájci se už na mimořádný hudební zážitek připravují. „Na festival chodí rok od roku víc lidí. Koncerty jdou totiž napříč žánry, a tak si tam můžou najít svůj styl lidé ze všech věkových skupin. Přicházejí starší i mladí lidé, rodiny s dětmi a koncerty si přijíždějí poslechnout také zájezdy z ciziny,“ vyjmenoval rájecký starosta Pavel Perout.

Netradiční dramaturgie

Aby ojedinělý mezinárodní festival Concentus Moraviae přinášel svým posluchačům vždycky něco nového, každý rok jej připravuje jiný dramaturg, který mu tak vtiskne jedinečnou podobu. Letos se dramaturgie chopili Jaromír Honzák s Václavem Luksem. A právě Luks je autorem neobvyklého hudebního propojení baroka s jazzem.

„V dramaturgii letošního ročníku festivalu, na níž spolupracuji společně s jazzmanem Jaromírem Honzákem, se zaměřujeme na aspekty spojující jazz s barokní a předbarokní hudbou, jako je improvizace a společné inspirační zdroje. Věříme, že swingující baroko a kontrapunktující jazz přinesou návštěvníkům koncertů mnoho radosti a umožní jim nahlédnout do světa obou žánrů odhalujícího krásy staré hudby a jazzu v novém světle,“ uvedl Luks.