Letošní třináctý ročník festivalu třinácti měst Concentus Moraviae se ponese v duchu staré hudby z Visegrádu. „Které země patří do Visegrádské čtverky tuší jen lidé, kteří v nich žijí. To bychom chtěli změnit. Dále bychom chtěli podpořit spolupráci mezi těmito zeměmi a tím získat i granty,“ sdělil ředitel festivalu David Dittrich.

Podle něj je právě stará hudba na vzestupu. Koncertů středoevropských souborů staré hudby s repertoárem sahajícím od středověku k vídeňskému kongresu se dočkají i posluchači v tradičních festivalových městech na Blanensku – mimo Boskovic také v Lysicích a Rájci–Jestřebí. „Půjde o výběr toho nejlepšího. Přijedou zajímavé orchestry i sólisté školení ve významných školách,“ doplnill Dittrich a vyzdvihl superstar ve svém oboru Quatuor Mosaïques. „Ti byli obrovskou hvězdou už na Pražském jaru,“ podotkl.

V neděli budou svědky jejich vystoupení Boskovičtí. Koncert začne v půl osmé večer v prostorách Zámeckého skleníku. Boskovičtí se dále mohou těšit na Tanec čtyř národů, a to sedmnáctého června opět ve skleníku.

V Rájci–Jestřebí vystoupí špičkoví umělci v zámku. „Považujeme si toho. Díky festivalu se k nám dostanou hudební kapacity, které jsou nedostupné jak časově, tak finančně,“ uvedl starosta Rájce–Jestřebí Pavel Perout a vzpomněl na minulé ročníky, kdy slyšel hrát klavír dovezený z rakouského Salzburku či několik set let staré housle.

„Letos bych vyzdvihl vystoupení Václava Lukse, který zahraje devátého června ve Slavnostním sále zámku na kladívkový klavír,“ dodal Perout. Podle něj bývají lístky na koncerty festivalu Concentus Moraviae vyprodané, do Rájce–Jestřebí se dokonce sjíždějí lidé z jiných zemí. „Měli jsme tu třeba celý autobus Belgičanů,“ vzpomněl starosta.

Zájem o festival roste i v Lysicích. Letos tam publikum čeká kvalitní hudba v zámku nebo v kostele svatého Petra a Pavla. „Lysice letos zažijí závěrečný koncert v kostele i benefiční koncert na zámku. Na jeho nádvoří vystoupí tradičně jako každé léto Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Očekáváme, že přijde hodně lidí, kteří by se nevešli do Velkého sálu zámku,“ uvedla kastelánka lysického zámku Martina Medková Rudolfová. Dodala, že účinkující vystoupí na nádvoří na krytém jevišti. Benefiční koncert podpoří opravy kolonády s krytou pergolou.

Na slavnostním koncertě v lysickém kostele, který osmadvacátého uzavře letošní ročník festivalu, lidé uslyší Ensemble Philippe, soprán nechá rozeznít Noémi Kiss. Začátek je v půl šesté večer.