To vše uvidí již tuto sobotu lidé v renesančním salonku lysického zámku. Drnovická továrna paličkovaných krajek totiž slaví výročí sto let výroby krajek.
Podle specialistky na paličkování Ivony Zouharové má drnovická historie paličkování dva prameny.

„V roce 1800 postavil v Drnovicích továrnu na hřebíky a nýty hrabě Dubský. Zde se naše firma nachází. Výrobu krajek ale započal Moritz Fábr v továrně v Letovicích, ze které vzešel Tylex,“ vysvětlila Zouharová s tím, že paličkovat se v regionu začalo s padesáti paličkovacími stroji. Ve třicátých letech devatenáctého století to byla jediná továrna takové velikosti v celém Rakousku– Uhersku. „Tehdy ji navštívil císař František I. a dal jí výhradní právo na výrobu krajek,“ podělila se o zajímavost Zouharová.

Původně se podle ní paličkovaly krajky ručně. První paličkovací stroj vymysleli odborníci v Anglii a ten se pak v devatenáctém století rozšířil do Evropy. Tradice drnovické továrny sahá do roku 1908. „Nitě jsou upevněné na dřevěných paličkách a různým křížením a točením pak lidé vytvoří vzor. To stejné platí i pro stroj. Jen nemá tolik možností, Rozdíl mezi strojní a ruční výrobou pozná jen odborník,“ řekla Zouharová.

Drnovickou krajku kupují lidé v Evropě, Kanadě, Japonsku, Africe a střední Americe. Kromě obdivování krajkových děl si mohou návštěvníci výstavy Příběh krajky zkusit na paličkovacím stroji vytvořit vlastní krajku.