„Každý rok přichází stále více lidí. Vloni jich do mlýna zavítalo přes dvanáct tisíc. A to máme zaznamenané jen ty, kteří platili vstupné, takže číslo návštěvnosti bude ještě vyšší,“ uvedl starosta Roman Šebela, který doplnil, že rudický mlýn je tak jedním z nejnavštěvovanějších mlýnů v České republice.

Více lidí také rok od roku zavítá do Muzea perleťářství a tradičního bydlení v Senetářově, Muzea lidových tradic v Kořenci či muzea Boskovicka.

Méně návštěvníků ale naopak v posledních letech přišlo do blanenského muzea. Podle ředitelky muzea Evy Nečasové je to způsobeno probíhajícími opravami zámku, a tedy i menším počtem různých kulturních akcí a koncertů.

„Právě na koncerty přicházelo mnoho lidí, takže proto návštěvníků tolik ubylo,“ řekla Nečasová, která upozornila, že před opravami se návštěvnost na blanenském zámku také zvyšovala. „Před patnácti lety přišlo asi pět tisíc lidí, o osm let později ale již do muzea zavítalo za rok přes třiadvacet tisíc návštěvníků,“ dodala Nečasová.

Vyšší návštěvnost a zájem lidí o historii regionu je jedním z důvodů, proč se v několika dalších letech na Blanensku nabídka muzeí rozšíří.

Místní akční skupina Moravský kras se rozhodla sesbírat stroje, které vyrobila na začátku dvacátého století blanenská firma K&R Ježek a vytvořit muzeum historické zemědělské techniky. „Nyní se snažíme sehnat vhodný prostor. Zatím je vše v jednání, ale možná muzeum vznikne v jedné chalupě v Senetářově,“ sdělil manažer místní akční skupiny Josef Jančo.

Dagmar Kulaviaková