Od března až do konce roku budou amatérské a ochotnické divadelní soubory na Blanensku uvádět své nově nastudované kusy. Na jeviště se tak dostanou klasické tituly světového divadla, jeden muzikál a dokonce i jedno přebásnění slavné opery.

„Koncem března v Kunštátě premiérově uvedeme veršovanou divadelní hru na motivy slavné Bizzetovy Carmen. Jde o zpracování tohoto tématu spisovatelem a dramatikem Janem Kašparem. Ten ponechal základní příběh i jméno, jen se vše odehrává v současnosti,“ přiblížila chystanou premiéru režisérka kunštátského souboru Lehká mozková dysfunkce Marika Wetterová.

Dodala, že stejně jako v předchozích hrách i v Carmen zazní zčásti hudba napsaná členy souboru. Premiéra Carmen v kunštátském Kulturním domě bude osmadvacátého března.

Zpívat se bude také v Boskovicích. Tamní nedávno založené Ochotnické divadlo Mirka Konečného ještě sklízí úspěchy z muzikálu Zvonokosy a přitom už připravuje muzikál další. „Bude to klasický muzikál Někdo to rád horké v podobném provedení jako jeho filmová verze. Premiéru chystáme na říjen, ale už na inscenaci pracujeme. Hlavní aktéři absolvovali kurz stepu s brněnskými profesionály, trénují také hru na kontrabas a saxofon, aby jejich postavy byly na jevišti co nejvěrnější,“ popsal další z velkolepých ochotnických projektů vedoucí a režisér souboru Mirek Konečný.

Ještě v první polovině roku uvede další hru také boskovické divadlo NABOSO. To je známé svým netradičním přístupem ke klasickým textům. „Chystáme k uvedení třetí díl trilogie Noci na rovinách, což bude hra Její pastorkyňa,“ prozradil režisér Tomáš Trumpeš. Pod jeho vedením také chystá dramatický kroužek NABOSO vydání CD s úspěšným představením Magorův sbor.

Klasický text uvedou také členové lysického divadla KLYH. Premiéru Moliérova Lakomce připravují na konec března. V dubnu bude mít premiéru také zatím utajovaný titul v nastudování Ochotnického divadla Boskovice, Blanenští v říjnu uvedou hru Garderobiér afro–anglického autora Ronalda Harwooda.