„S průběhem akce jsem spokojená, naplnila naše očekávání. Vystoupení mongolských dětí bylo velmi podařené. Doufám, že celý den napomůže k vzájemnému pochopení lidí v našem městě,“ řekla blanenská starostka Jaroslava Králová o propojení Dnu dětí s akci Mosty přátelství Mongolsko-Česko.
Sobotní oslavy zahájil v deset hodin spolu se starostkou velvyslanec Mongolska Enkhtur Ochir. „V Blansku pracuje několik set Mongolů a s nimi jsou zde i jejich děti. A ty by měly mít normální život, ať už žijí kdekoliv. Z dnešních oslav, z toho jak mongolské děti zpívaly a recitovaly, bylo vidět, že se učí cizí jazyk rychle,“ uvedl velvyslanec a dodal, že z toho má velkou radost.
O tom, že v Blansku žije mnoho Mongolů a propojování dvou kultur je zde každodenní záležitostí, svědčil i zájem o výstavu v blanenském muzeu a následnou přednášku. „Svět je propojený, takže je dobře, že tady dnes tato kulturní akce je. Nevím, co to lidi napadlo, že uspořádali demonstraci. Teď se to tady všechno napravuje. Přitom Mongolové, když je někde potkám, jsou navenek krásně oblečení a chovají se slušně. Naši lidé jsou kolikrát horší,“ popisuje své zkušenosti Vojtěška Štrajtová a přitom si prohlíží vystavené fotografie. Výstava, kterou navštívilo přes dvě stě lidí, ukazovala mongolskou kulturu v českých a mongolských podmínkách. Uzavřela ji přednáška sinologa Jiřího Šímy.
Den dětí je ale především dětským dnem a ani letos tomu nebylo jinak. Přestože letošní oslavy dostaly nový kabát a jejich tématem bylo propojování dvou různorodých kultur, děti nebyly o zábavu ochuzeny.
Už od sedmé hodiny ranní si mohly nejen zasoutěžit, ale u zámeckého rybníčku si vyzkoušely také chytat ryby. „Soutěžil jsem a vyhrál autíčko. Ale nejlepší je rybaření. Můj taťka totiž chytá ryby,“ pochlubil se čtyřletý Libor Štáva. Velký zájem byl i o autíčka a malé motorky, ve kterých se mohly děti projet. Kdo se však chtěl povozit, musel si vystát frontu. Velké pozornosti se těšil například i kovář, který zpracovával železo přímo před zvědavci.
Oslava trvala až do pozdních večerních hodin. Zakončil ji historický průvod s pochodněmi, který procházel středem města a ohňostroj na náměstí Republiky. Během něj začalo silně pršelo a mnohé návštěvníky tato změna počasí odradila. Ti, kteří světelnou show na náměstí Republiky nezhlédli nebo ji chtějí vidět znovu, mají možnost se na ni podívat na internetu na webových stránkách Blanenského deníku: www.blanensky.denik.cz.