„Dostala jsem se k režírování přes svoje zaměstnání. V práci byl kolega, jehož syn ve hře hraje, a ten mi říkal, že ti kluci mají sice režiséra, ale ten chce hrát, takže režisér by se jim hodil. Když jsem uslyšela, že zkoušejí Cimrmana, trochu jsem se polekala, protože to je na zahrání docela těžké, ale protože už jsem odmala toužila se k divadlu dostat, ráda jsem režírování přijala,“ vzpomíná usměvavá žena.

Zkoušeli tři hodiny jednou za týden a na zkouškách podle Krátké vždy panovala příjemná atmosféra. „Herci jsou velmi sečtělí a vždy se s nimi dá domluvit. Myslím, že ke mně mají respekt a vždycky se to snažili zahrát tak, jak jsem si představovala. Jen na první zkoušce jsem hned udělala takovou menší revoluci, když jsem jim přehodila dvě role,“ prozrazuje režisérka, která hru vytvářela podle originálního ztvárnění. „Nastudovali jsme to podle herců z divadla Járy Cimrmana. Přesto je ale naše hra trochu jiná. Původní scénář je zkrácený a místo toho tam máme vsuvky z ostatních Cimrmanovských her, ze Záskoku a ze hry Dlouhý, Široký a Krátkozraký,“ upřesňuje Krátká.

Režírování vzala tato mladá žena velmi vážně. „Každý večer jsem si pročítala scénář, v autě jsem poslouchala hru z cédéčka a doma jsem si to pak ještě několikrát přehrávala, abych zjistila, jaká gesta u toho herci dělají. Hry od Cimrmana jsou totiž opravdu docela dost těžké na zahrání. Je nutné přesně znát text, jinak to nevyzní,“ říká režisérka, která během čtyřměsíčního zkoušení byla obklopena jen samými muži. „Protože je to Cimrman, hrají tam, přestože je tam i ženská role, jen samí muži. Takže jsem tam byla jediná žena, ale vůbec mi to nevadilo.

Spolupráce byla výborná,“ směje Krátká. Podle ní se herci velmi snaží, tréma ale může přijít, když vystoupí před publikum. „Nejsou zvyklí, že se při hře někdo směje. Když jsme se spolu s těmi, kteří alternují, na generálce něčemu zasmáli, trochu je to vyvedlo z míry. Ale naštěstí jsou dobře sehraní, navzájem si pomáhají, takže věřím, že to všechno zvládneme,“ dodala.

Poprvé se spolek Studividlo se svou hrou Akt, která vypráví příběh o manželské dvojici a jejích zapřených dětech, představí v Dělnickém domě v Rudici zítra. Začátek je v sedmnáct hodin a sedmnáct minut. „Patnáctého února budeme hrát ve Křtinách a máme také v plánu vystoupit v Brně a Praze, ale zatím nevíme přesné termíny,“ uzavírá mladá režisérka.