Objektiv dobrodruhů zaostří na několik desítek míst v republice. Jedním z nich budou ve čtvrtek Boskovice. „Lidem promítneme dvouhodinové pásmo filmů. Ke každému filmu diváci uslyší navíc komentář. Akci zpestří také losování vstupenek,“ láká filmové fanoušky Taťána Reiblová z boskovického kulturního střediska. Podle ní lidé mohou vyhrát třeba houpací síť, předplatné časopisů či sportovní batoh.

Expediční kameru odstartuje v šest hodin večer film Bhútán – Hĺadanie šťastia. Putování do Země hřmícího draka natočil Slovák zvučného jména Pavol Barabáš. Jeho dílo vystřídá brazilský animovaný film Uruca. V sedm hodin ožije na plátně Arwa Tower, o hodinu později hliněná řeka. Večer zakončí The Sharp End.

U zrodu festivalu stál Daniel Hála. Ten působí na pražské centrále, odkud domlouvá pořadatele z různých koutů Česka. „Naším záměrem bylo přivézt expediční filmy do menších měst a přiblížit je tak divákům,“ sdělil Hála. Podle něj je tento druh filmového umění silnou stránkou českých tvůrců. Jejich filmy se ale nedostanou do televizí a lidé je mají možnost vidět pouze na festivalech. Těch je přitom poskrovnu.

Hála nabízí pořadatelům v jednotlivých městech osm filmů. Jaké promítnou a jestli na festival přizvou i některého z aktérů, je na nich.