Akce začne v pátek v sedm večer v Kafe za rohem, kde vystoupí Jakub Kříž a kapely Ptakustik a Pokáč. „Hlavní program chystáme v sobotu v bílém stanu za muzeem jako v předchozích letech," uvedl za pořadatele předseda sdružení Festiválek bez bojů a válek Jan Nádvorník.

Největším lákadlem letošního ročníku je podle Nádvorníka kapela Poletíme? a Čankišou. „Pro mě bude zážitek už páteční koncert v Kafe za rohem. V sobotu se nejvíce těším na Čankišou a dále kapelu Langtunes," sdělil Nádvorník.

Na Čankišou se těší i Aleš Bárta z Boskovic. „Je to super, jaké kapely dokázali pořadatelé na takovou akci přilákat," prohlásil.

Kapelu Langtunes tvoří mladí Íránci, kteří se na festiválek vrací po dvou letech. Letos se pořadatelům sami ozvali, zda mohou přijet. „Pro mě to bude srdeční záležitost, protože lidem díky jejich vystoupení můžeme vyvracet předsudky, které o Íráncích a islámských zemích kolují," poznamenal Nádvorník. Předsudky myslí kladení rovnítka mezi islám a terorismus.

Festiválek ale letos nebude určený pouze pro milovníky hudby a divadla, ale také pro diváky filmů a posluchače cestovatelských besed. V neděli od čtyř hodin budou cestovatelé z blanenského sdružení Horizont vyprávět o svých zážitcích z cest po Aljašce a Gruzii. „Chceme se tím pokusit propojit region Blanenska a Boskovicka, kdy Blanensko je známější právě besedami, zatímco Boskovice jsou více hudební," řekl Nádvorník.

Od sedmi hodin večer poté bude boskovického kino už patřit studentským filmům, které se točily právě na Blanensku. Jedním z nich je i snímek Napišto!, ve kterém si zahrál také známý herec Jiří Lábus.

MAREK OSOUCH