Nabažili se zajímavých přednášek, workshopů, pestrých soutěží či besed s autory cestovatelských filmů. Jedenáctý ročník festivalu zaostřil na Afriku.

Dramatické chvilky prožili Blanenští při besedě fotografa Václava Šilhy. Ten je autorem světově známých snímků, kdy hroši zaútočí na krokodýla. Predátor pochodující přímo po hlavách hrošího stáda. Takový obrázek uviděl Šilha objektivem fotoaparátu v Africe. „Hroši jej začali tlačit dolů pod sebe, pak vyjel zase nahoru. Doufal jsem, že je to všechno, ale hroši byli naštvaní víc, než jsem si myslel,“ líčil Šilha a promítl další ze snímků, kdy krokodýlí tělo mizí v bezpočtu hroších chřtánů. „Tu chvíli si vůbec nepamatuji. Fotil jsem a snažil se zvolit dobrý čas a dobrou clonu,“ popsal své pocity Šilha.

V sobotu večer si příznivci festivalu vychutnali vítězné filmy soutěže Okem dobrodruha. „Jde o neprofesionální filmovou soutěž. Letos se sešlo sedmnáct filmů. První skončil David Svárovský se svým Amazonským trojúhelníkem,“ sdělil ředitel festivalu Milan Daněk. Svárovský zaznamenal putování po Amazonce na rozmezí Kolumbie, Brazílie a Peru. Zajímavé záběry okořenil vtipným vyprávěním.

„Zvláštní cenu si zasloužil horolezecký film natočený v Moravském krasu,“ dodal Daněk.

Čtyřčlenné porotě předsedal blanenský filmař Jan Popelka. „Ze sedmnácti filmů bylo takových šest od výborných autorů. Mně se nejvíc líbil časosběrný film Byl jednou jeden hnojový dům. Musel dát tvůrcům hodně práce, zároveň byl lisky teplý,“ řekl Popelka. Ten s dalšími porotci jednotlivé filmové vyprávění bodovali. Součet bodů pak rozhodl o vítězi.

Zdi Dělnického domu se otřásaly smíchem při soutěži NaFest. V této disciplíně se vyžili recesisté, kteří zaznamenali mnohdy bizardní cestu na festival do Blanska. Na plátně tak lidé sledovali dobrodruhy od maličkých dětí po partu černochů v okovech.

Jako každý rok i letos se na Rajbas vydal Vašek Kadlec. „Hodně cestuji a zajímá mě, kam se vydají ostatní. Mám alespoň tipy na výlet. Viděl jsem zatím pár filmů a z těch mě žádný výrazně nezaujal. Jsem spíš na horolezení,“ vyjádřil se k večernímu programu v sobotu Kadlec.

Promítání lidem zpestřily nejrůznější akce. Plazili se a lezli v jeskyních Moravského krasu, nebo se vydali do ulic města na noční šifrovačku. Adrenalin v těle dobrodruhů zvýšili v sobotu večer biketrialisté Vašek Kolář a Miloš Zavadil. Ti skákali přes vysoko položené lano či lidská těla.