„Jedná se už o třináctý ročník. V posledních letech bývá festival vždycky na něco zaměřený, tentokrát se věnujeme Balkánu. Ale to neznamená, že bychom v různých prezentacích neprocestovali i zbytek světa,“ uvedl ředitel festivalu Milan Daněk.

Program v blanenském Dělnickém domě a tamním kině bude bohatý. Návštěvníci od pátku do neděle uvidí a uslyší cestopisné dokumenty, zahrají si šifrovací hru nebo se zúčastní tradičního Grena běhu. „V pátek promítneme například premiéru filmu Albánie – kráska se špatnou pověstí. Novinkou bude i to, že jeho tvůrci Petr Horký a Mirek Náplava zhodnotí filmy soutěže dokumentů Okem dobrodruha a předají speciální cenu srdcari.cz. Bude to něco ve stylu Superstar,“ zve Daněk.

Sobota začne tradičním Grena během, kdy závodníci poběží s pětilitrovým soudkem limonády do prudkého kopce nad Blanskem. V cíli na Hořicích je odmění polévkou ve westernové hospůdce. „Loni běželo zhruba šedesát lidí, letos jich očekávám ještě víc. Vyzkoušet si to může každý, kdo se chce zničit,“ zve s úsměvem jeden z organizátorů Zdeněk Novák.

Soutěž NaFest

V cyklu nejrůznějších besed a filmů vystoupí například Jan Vlasák s besedou Průkopníci v Albánii. Sobotní program vyvrcholí vyhlášením vítězů soutěže NaFest. „Cílem snímků, které natočí účastníci festivalu, je prezentovat svoji cestu na Rajbas. Loni se do této oblíbené části festivalu přihlásily čtyři týmy. I letos čekáme podobný zájem,“ uvedl organizátor Rosi Kučera. Podle něj je soutěž NaFest plná překvapení. „Vždycky předpokládám, že už nejde nic nového vymyslet, a týmy nás stejně překvapí. Jednou se například na festival dopravili v nákupních košících mezi blanenskými supermarkety. Jindy zase došli pěšky z Hořic se zavázanýma očima,“ řekl Kučera.

NaFest tentokrát zařadili do hlavního programu v sobotu. „Soutěž si to zasloužila. I já sám se na ni ohromně těším,“ uvedl Daněk.

V neděli představí filmy a přednášky i tvůrci z regionu. Například Roman Grošek nebo Roman Popelka. „Na závěr jsme pro diváky domluvili Dalibora Carbola a Ďuro Kleja, kteří dosáhli výškových rekordů v paraglidingové kategorii a zřejmě jako první doletěli nad Base Camp K2 na bezmotorových kluzácích,“ řekl Daněk. Program v Dělnickém domě a blanenském kině vystřídají i výpravy do přírody. Návštěvníci se můžou kromě Grena běhu těšit na šifrovací hru nebo návštěvu jeskyní. „Já osobně letos mířím jen na první den festivalu a na film Horkého a Náplavy. Časově mi to lépe nevyjde. Ale festival mám rád. Dříve jsem tam chodil hlavně kvůli hudebnímu programu, zajímavé jsou však i přednášky,“ uvedl dlouholetý návštěvník festivalu Stanislav Trnčák z Adamova.

Příprava podle Daňka trvá celý rok. „Hned po skončení jednoho ročníku už začínáme s vymýšlením hlavního tématu na příští rok,“ vysvětlil Daněk.

Festival je oblíbený. „Loni přišlo odhadem tak šest set lidí,“ dodal Daněk.

Rajbas Outdoor Kotlík 2011

Festival filmů, setkání a dobrodružství
25. – 27. listopadu, Dělnický dům, kino Blansko
Hosté: Petr Horký, Martin Krajíček, Roman Mlejnek, Miroslav Náplava, Roman Vehovský, Jan Vlasák aj.
www.festivalrajbas.cz

ŽANETA ONDROUŠKOVÁ