Novinkou je v tomto roce festival Cave Beat, který nabízí koncerty v netradičním prostředí. „V celkem dvanácti jeskyních zazní muzika nejrůznějších žánrů, přičemž vystoupí i hudebníci ze zahraničí," prozradil Jiří Heller z pořádajícího občanského sdružení Jeskynní tep. Už v sobotu devatenáctého května tak od devatenácti hodin vystoupí v jeskyni Výpustek Pavel Fajt společně s projektem DrumTrek Visual a projekcí v podání Víta Krause.

Dalšími akcemi, které Cave Beat v jeskyních Moravského krasu přinese, bude druhého června v jeskyni Býčí skála koncert Václava Kořínka, třicátého června vystoupí v jeskyni Balcarka uskupení Deši a sedmého července potom Sloupsko-šošůvskou jeskyni rozproudí představení Trilobeat aneb Z pravěku do matrixu. Podle Hellera bude čtvrtina zisku z koncertů věnována na pobyty dětí v jeskyních.

Propojení tajemného podzemí a krásné hudby už patnáct let nabízí festival Čarovné tóny Macochy. Od čtrnáctého do sedmnáctého června budou v Punkevních jeskyních čtyři koncerty. Publikum uslyší brazilskou kapelu Brasiliando, kubánskou formaci Mezcla, keltské balady spolu se skotskou hudbou a bolivijskou kapelu Fuego Latino.

Už od roku 1996 se každoročně pořádá mezinárodní hudební festival třinácti měst Concentus Moraviae. Ten se letos uskuteční od druhého do třicátého června a na Blanensko zavítá do Boskovic, Lysic a Rájce-Jestřebí. Festival, který nabídne hudbu z období od středověku až po baroko, zahájí druhého června od devatenácti hodin koncert Ensemble Inégal.

V boskovickém kostele sv. Jakuba zazní při oslavách sedmistéhodeva­desátého výročí první písemné zmínky o Boskovicích Mše k poctě Nejsvětější Trojice.

Podívejte se: Iva Bittová rozezněla Kateřinskou jeskyni

Na pořádnou porci zábavy po celé léto se mohou těšit také lidé v Blansku. Vždy ve středu nabídne koncerty ale i festival Muzika pro Karolínku.

Už podvacáté letos ovládne Boskovice festival pro židovskou čtvrť. Jak sdělila Petra Černá z pořádajícího sdružení Unijazz, letošní program od pátého do osmého července bude částečně retrospektivní. „Vystoupí umělci, kteří se do Boskovic rádi vracejí, jako třeba Michal Prokop, Monika Načeva, kapela Sto zvířat, Phil Shoenfelt, Lachtaní divadlo Honzy Kovaříka nebo skupina Tata Bojs. Představí se ale i řada novinek, třeba divadlo SKUTR nebo skupina Zrní," popsala Černá, která dodala, že samozřejmostí v programové nabídce je filmová přehlídka či výstavy. K dvacetiletému výročí se podle organizátorky připravuje také setkání dobrovolníků z celé České republiky, kteří se v průběhu let na pořádání festivalu podíleli. „V současné chvíli jich evidujeme téměř sedm set a dohledáváme kontakty na další. Myslím, že bude pěkné společně si připomenout uplynulé ročníky. To je ale možné již nyní v boskovickém gymnáziu na výstavě fotografií, která mapuje historii festivalu a která trvá až do konce června," uzavřela Černá.

Pestrou směs hudby a především koncert kapely Mňága a Žďorp nabídne od desátého do dvanáctého srpna devátý ročník boskovického Festiválku bez bojů a válek.

Po devět let zpříjemňuje boskovickou kulturu v létě rovněž festival španělské kultury Iberica. Jak prozradila Klára Pištěláková, festival od čtrnáctého do osmnáctého srpna nabídne krásné koncerty i praktické workshopy. „Největším letošním lákadlem je velmi známá flamenková tanečnice Belén López. Ta se svojí skupinou vystoupí na závěrečném galakoncertě v Boskovicích," nalákala Pištěláková.

Vždy v srpnu, letos od šestnáctého do osmnáctého, se baví i lidé v Letovicích. Podle letovického místostarosty Radka Procházky se v sobotním programu osmnáctého srpna představí skupina Wohnout či kytarista Michal Pavlíček.

Příznivci elektronické taneční hudby přijdou stejně jako v loňském roce zkrátka. Kvůli nedostatku sponzorů boskovický Hradhouse opět nebude.

Festivaly na Blanensku

Cave Beat – jeskyně Moravského krasu, 19. května – 7. července

Čarovné tóny Macochy – Punkevní jeskyně, 14. – 17. června

Muzika pro Karolínku – Blansko, 27. června – 29. srpna

Concentus Moraviae – Blanensko, 2. – 30. června

Boskovice 2012 pro židovskou čtvrť – Boskovice, 5. – 8. července

Festiválek bez bojů a válek – Boskovice, 10. – 12. srpna

Iberica – Boskovice, 14. – 18. srpna

Festival 3+1 – Letovice, 16. – 18. srpna