Jednodenní akce začíná ve tři odpoledne a končí ve tři ráno. „Festival je určený pro všechny věkové kategorie. Je to dáno tím, že jsem se v průběhu jeho pořádání sama stala matkou. Tak jsem ho chtěla přizpůsobit rodinám s dětmi. Aby si ho rodiče bez výčitek mohli užít,“ přibližuje BiGy fest pořadatelka Drahoslava Kračmarová ze spolku PaLetA.

Pohled na zámecké nádvoří jí dává za pravdu. Hloučky dětí nadšeně pobíhají od skákacího hradu ke stanu, kde si můžou vyzkoušet virtuální realitu. Zklidnit se jdou k členům místního skautu, kteří pro ně připravili malování na obličej a před vstupem na nádvoří spod jejich dohledem střílí z luku.

Součástí doprovodného programu je i promítání krátkých filmů s tématikou předsudků ve společnosti či venkovní kadeřnický salón. Pod rukama pražského kadeřníka Lukáše Kulíka se střídá jeden host za druhým. „Jsem tu už potřetí. Je výborné, že odpoledne si to tady užijí i děti. Večer se pak rozjede večírek. Festival má velmi osobitou atmosféru a podporuje dost méně známých kapel,“ shrnuje své dojmy Kulík.

Potřetí dorazila i Lenka Gabaríková z Letovic. „Líbí se mi, že na festivalu spolupracují různé spolky z Letovic. Každý něčím přispěje. Co se týče hudby, oceňuji, že zde můžu objevit nové interprety,“ pochvaluje si mladá slečna.

Krátce před šestou se poslední písní loučí brněnská kapela Kupodivu. Po ní už své nástroje ladí členové pražské kapely Vltava v čele s Robertem Nebřenským. Povědomé melodie lákají první hrstky lidí zpět do jízdárny. Netrvá to dlouho a hlediště je z větší části zaplněné.

Celým dnem provází známá moderátorka Ester Janečková. „Písničky od Vltavy mě provázely pubertou,“ uvádí na adresu hudební skupiny.

Vltava energickou hudbou strhne lidi v blízkosti hlediště k tanci. Tančí dospělí i děti. Hodinové vystoupení odmění lidé v hledišti bouřlivým potleskem a hudebníci spokojeně opouští jízdárnu, aby pódium uvolnili punkovému uskupení První hoře. Zhruba tři stovky platících zatím míří k občerstvení nebo využívají doprovodného programu.

S dětmi na akci vyrazil i Jiří Gerneš z Letovic. „Chodím jsem protože mě vždycky pozvou. Hraji tady později v noci jako DJ. Děti si hudbu i doprovodný program náramně užívají,“ konstatuje.

Slunce pomalu mizí za siluetou zámku, ale sedmý ročník BiGy fest zdaleka nekončí. Stejně jako každý rok i letos výtěžek festivalu poputuje na dobrou věc. „Za peníze se nakoupí učebnice pro osmičlennou rodinu ze sociálně znevýhodněného prostředí,“ říká závěrem pořadatelka Kračmarová.