Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

22.11.2015

OBRAZEM: V galerii vzpomínali na Sonnyho Halase. Výtvarníka, pábitele a tuláka

Blansko /FOTOGALERIE/ – Návštěvníci Galerie města Blanska si v těchto dnech prohlédnou výstavu Miloslava Sonny Halase nazvanou Cesta. Tišnovský rodák byl původní profesí elektrikář v oboru silnoproud. Jako samouk měl široký záběr uměleckých aktivit. „Od grafiky, přes malbu až po nevšední projekty a originální umělecké akce. To vše volně prorůstalo jeho životem," uvedla kurátorka výstavy Jana Písaříková.

18.11.2015

OBRAZEM: V boskovické synagoze zněly balady Sefardských Židů

Boskovice – Prostory boskovické synagogy rozezněly v úterý odpoledne tóny historických nástrojů a zpěv. Publikum si poslechlo balady Sefardských Židů v podání instrumentalistky a publicistky Hany Sar Blochové. Po koncertě následoval v nedalekém Židovském domě v ulici Bílkova křest její nové knihy.

15.11.2015

OBRAZEM: V Boskovicích hrál a zpíval Linwood Lee Taylor

Boskovice – Na stolech svíčky, přítmí a strhující převážně bluesové melodie. Taková atmosféra vládla při sobotním koncertu v Zámeckém skleníku v Boskovicích, na kterém se představil americký kytarista a zpěvák typu Jimi Hendrixe Linwood Lee Taylor. Ve společném triu s ním vystoupili slovenský baskytarista Matej Černý a u bicích Čech Tomáš Hobzek.

12.11.2015

Kniha blanenského cestovatele získala ocenění. Píše další o přírodních národech

Blansko, Praha - Caballo Blanco Ultramaraton. Osmdesát kilometrů dlouhý závod v extrémních podmínkách. Legendami opředení indiánští běžci Tarahumarové. To vše v kulisách Měděného kaňonu v Mexiku u řeky Urique popisuje kniha blanenského cestovatele Milana Daňka Ti, kteří utíkají pěšky. V úterý za ni Daněk v Praze získal ocenění.

10.11.2015

OBRAZEM: Potlesk pro Uhlíře. V Adamově bavil děti, rodiče i babičky

Adamov – Písničky Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka jsou nesmrtelné. I díky dětským filmům a pohádkám. Statistika nuda je, Hlupáku, najdu tě, Hajný je lesa pán, Dělání, Není nutno a další zná několik generací posluchačů. Známý český skladatel a klavírista vystoupil v pondělí v podvečer v Městském kulturním středisku Adamov.

8.11.2015

Harmonikáři z Čech i Moravy zahráli v Olešnici. Už poosmnácté

Olešnice – Škoda lásky, Zpívejte lidičky, ty české písničky, Co jste hasiči, co jste dělali? Známé české písničky zněly v sobotu v sále olešnického kulturního domu. Na tradičním setkání harmonikářů na pomezí Čech a Moravy.

1.11.2015

První ročník Olešnického kvítku: u diváků i poroty vyhrály Pružiny

Olešnice /FOTOGALERIE/ – Olešnická kytka je známý festival trampské, folkové a country písničky, který se poprvé konal před třiceti lety. Olešnický kvítek je jeho dětskou odnoží a poprvé se uskutečnil tuto sobotu. Obojí pod organizační taktovkou trampské osady Zmijáci. Při prvním ročníku kvítku se v olešnickém kulturním domě představily čtyři dětské kapely.

28.10.2015

Dělnický dům rozduní halloweenská párty. S dýdžeji i rockery

Blansko – Dvě hudební scény, soutěže, speciální drinky, rej masek a spousta zábavy. Dělnický dům v Blansku ovládne už třetí halloween párty. Začíná v pátek v sedm hodin večer a protáhne se až do rána.

27.10.2015

OBRAZEM: Letovický zámek láká na obrazy Hany Kroupové

Letovice – Turistická sezona na zámcích na Blanensku finišuje. Do konce října si mohou lidé udělat výlet například na letovický zámek, kde v těchto dnech vystavuje obrazy výtvarnice Hana Kroupová. Prohlédnou si tam i nově otevřený hudební salonek. Sezonu zakončí v Letovicích v neděli sběratelská burza.

25.10.2015

OBRAZEM: Na Kaťák festu v Blansku zněl folk, rock i blues

Blansko – Kaťák fest. Přehlídka talentovaných hudebníků se v blanenském Katolickém domě konala už potřetí. Opět v režii skautů a lidí z blanenské farnosti svatého Martina. V sobotu na festivalu vystoupilo několik kapel nejen z Blanenska. „Smyslem tohoto minifestivalu je dát šanci zejména začínajícím hudebníkům. Vystupují tady hudební formace z Blanska a okolí. Tentokrát to byla směsice folku, rocku a blues. Největším překvapením pro mě byla jedovnická formace TRY!(o). Technicky jsou na tom hodně dobře, hrají vlastní věci a jsou opravdu hodně šikovní," řekl organizátor akce Aleš Bláha.

24.10.2015

OBRAZEM: Blanenská dechovka má 75 let. Slavila koncertem

Blansko – Dechová hudba Blansko si letos připomíná pětasedmdesáté výročí svého založení. V pátek to oslavila slavnostním koncertem v blanenském Dělnickém domě. Dechovku založil v roce 1940 ředitel ČKD Blansko Jaroslav Löbl. Kapelu nyní tvoří kolem dvaceti členů. Hudebníci hrají na různých akcích města Blanska a v repertoáru mají tisíce skladeb.

20.10.2015

Deset pohádek pro Justýnku. Pokřtí knihu, jejíž děj se odehrává ve Křtinách

Křtiny – Deset pohádek pro Justýnku je název knihy pohádek ze Křtin a okolí, jejímž autorem je Karel Klimeš. Ve středu se knížka dočká slavnostního křtu. V křtinské knihovně, která ve středu pořádá den otevřených dveří.

15.10.2015

Dechová hudba Blansko slaví 75 let. Výročí oslaví koncertem

Blansko – Dechová hudba Blansko slaví významné výročí. Lidi baví už pětasedmdesát let. Její příznivci se mohou těšit na slavnostní koncert.

14.10.2015

Při Halasovu Kunštátu vzpomenou na básníky Halase i Kunderu

Kunštát – Opět po roce budou v sobotu v Kunštátě tradičně vzpomínat na básníka Františka Halase. Součástí šestačtyřicátého ročníku Halasova Kunštátu bude i vzpomínání na Ludvíka Kunderu, který by letos oslavil pětadevadesáté narozeniny.

8.10.2015

OBRAZEM: V Blansku odstartoval festival Kolotoč. Zvacím průvodem

Blansko – Ve středu v Blansku odstartoval multižánrový festival Kolotoč. Zvacím průvodem, který vyšel od blanenského divadla Kolárka, jež akci pořádá. Organizátoři zvali na program přímo v ulicích města.

7.10.2015

Festival Kolotoč uctí i Zuzanu Navarovou. Pásmem v Kolárce

Blansko – Divadlo, tanec, hudba. To vše nabídne divákům multižánrový festival Kolotoč. Lidé mohou navštívit divadelní představení, koncerty, promítání filmů nebo výstavu fotografií hned na několika místech v Blansku. Festival začíná ve středu a potrvá do soboty.

4.10.2015

K Olešnické kytce přibude soutěž pro děti Olešnický kvítek

Olešnice – Olešnická kytka je tradiční festival trampské, folkové a country muziky, který se každou první červnovou sobotu koná v Olešnici. Letos se uskutečnil už jeho třicátý ročník. Nyní k němu přibude dětská soutěžní přehlídka nazvaná Olešnický kvítek. Zájemci se do soutěže mohou hlásit do sedmnáctého října.

3.10.2015

OBRAZEM: Křtinský zámek láká na unikátní výstavu surrealismu

Křtiny – Lubo Kristek. Mezinárodně uznávaný sochař, malíř a performer. Žijící osobnost surrealismu. Jeho sochy, obrazy i asambláže si v těchto dnech prohlédnou lidé na výstavě ve křtinském zámku. „Výstavu jsme zahájili způsobem typickým pro Kristka. Výpravným happeningem nazvaným Hon," uvedl za pořadatele akce z Mendelovy univerzity v Brně Pavel Mauer. Výstava bude na zámku otevřená do devátého října.

1.10.2015

OBRAZEM: Obrazy a vrstvené sklo. Valér Kováč vystavuje v letovické galerii Pex

Letovice – Devětasedmdesá­tiletý Valér Kováč je významným uměleckým sklářem. Zaměřuje se hlavně na užití plochého skla. K jeho velmi pozoruhodným dílům patří například skleněný vrstvený kříž a oltář v moderní kapli svatého Václava a svaté Anežky v Šošůvce. Žije a tvoří v Ostrově u Macochy. Jeho obrazy i vrstvené sklo mohou nyní vidět návštěvníci letovické galerie Pex.

27.9.2015

Hity pivní pouti? Zlatavý mok a známé kapely

Černá Hora /FOTOGALERIE/ – Pole a uličky zastavěné auty. Nekonečné davy, dlouhé fronty stánků, kolotoče. Z píp tečou hektolitry piva. Balónky, langoše, klobásky. Pravý burčák z jižní Moravy. Hotový Babylon. Pivní pouť v Černé Hoře je v sobotu odpoledne v plném proudu. Kdo našel místo k parkování, toho během chvíle vcucne živá řeka před černohorským pivovarem. Na tradiční akci dorazily tisíce lidí nejen z Blanenska. Konala se už po devatenácté.

26.9.2015

V Letovicích se společně setkalo pět národů

Letovice – K jízdárně zámku v Letovicích přijíždí v pátek krátce po třetí hodině odpoledne černé auto. Vystupují z něj dva muži v modrých oblecích. Jsou to muzikanti z Velkého dechového orchestru Základní umělecké školy Letovice. Velkolepé zahájení akce s názvem Spojujeme lidi Evropy tam přitom startuje až za hodinu. „Přijeli jsme o něco dříve, protože máme s sebou nástroje a musíme si je nachystat. Před vystoupením si také dáme ještě kafíčko," usmívá se Leopold Ehrenberger, který zahraje na pozoun.

25.9.2015

OBRAZEM: Muzeum Blansko vystavuje kovové umění studentů

Blansko – Kování, umělecké odlévání, smaltování nebo kovorytectví. To vše viděli ve čtvrtek večer návštěvníci Muzea Blansko, kteří zamířili na vernisáž výstavy Kovové umění. Výrobky na ní vystavují studenti Střední průmyslové školy a vyšší odborné školy, která sídlí v brněnské ulici Sokolská.

24.9.2015

Zámek Křtiny: stylový Kristek. Happening i sochy

Křtiny – Lubo Kristek. Mezinárodně uznávaný sochař, malíř a performer. Žijící osobnost surrealismu. Jeho sochy, obrazy i asambláže si prohlédnou lidé na výstavě ve křtinském zámku. Vernisáž se uskuteční ve středu třicátého září o půl deváté večer. Zajímavým úhlem pohledu bude také propojení výtvarné a happeningové tvorby umělce. Mnohé z jeho obrazů jsou totiž inspirovány happeningy a v happeninzích se zase objevují jeho sochy či obrazy. „Výstavu zahájíme způsobem typickým pro Kristka. Výpravným happeningem, nazvaným Hon," uvedl za pořadatele akce z Mendelovy univerzity v Brně Pavel Mauer.

23.9.2015

OBRAZEM: Deset umělců vystavuje obrazy a fotografie v letovickém Kulturním domě

Letovice - V sále Kulturního domu v Letovicích si příchozí v těchto dnech prohlédnout obrazy a fotografie. Vystavuje tam deset umělců z Letovic a blízkého okolí. Podzimní výstava bude otevřená až do devátého října.

22.9.2015

OBRAZEM: V blanenském dělňáku zahrály legendy bigbeatu

Blansko – Muž mnoha zájmů a profesí, v hudební oblasti známý především jako zpěvák pohybující se v trojúhelníku žánrů rock – soul – blues. To je Michal Prokop, který V ÚTERÝ zahrál a zazpíval publiku v Dělnickém domě v Blansku.

16.9.2015

V Blansku zahrají bigbeatová esa. Nebude chybět ani Michal Prokop

Blansko – Michal Prokop trio. Legendární bigbeatové hudebníky uslyší naživo také publikum v Blansku. Zpěvák a kytarista Michal Prokop s kytaristou Lubošem Andrštem a houslistou Janem Hrubým vystoupí v úterý v Dělnickém domě v Blansku. V cyklu Miloš Pernica a hosté. V sále zahraje i místní kapela HD Acoustic.

16.9.2015

OBRAZEM: Výstava mapuje padesátileté přátelství Blanska s italským Scandianem

Blansko – Půlstoletí. Tak dlouho trvá přátelství Blanska s italským městem Scandiano. Vzájemné partnerské vztahy mapuje dokumentární výstava, která je k vidění v Městské knihovně v Blansku.

15.9.2015

OBRAZEM: Věnování i Dobrý Bůh to ví. V Boskovicích zazpívala Lenka Filipová

Boskovice – Dosud vydala více než dvacet alb různých stylových žánrů. Většina z nich byla oceněna jako zlatá nebo platinová. Koncertovala ve většině zemí Evropy, ale také v Japonsku, USA, Kanadě a Austrálii. Získala Grand Prix na kytarovém festivalu v nizozemských Antilách a českou Cenu Grammy. A v pondělí večer zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová potěšila svou hudbou také publikum v Boskovicích. Tamním Zámeckým skleníkem zněly hity jako Zamilovaná, Věnování, Jenom blázni se radujou, Dobrý Bůh to ví a další.

29.8.2015

OBRAZEM: Showman Dyk a B-Side Band rozpumpovali letní kino v Boskovicích

Boskovice – Zpěvák a herec Vojtěch Dyk a hudebníci z brněnského B-Side Bandu předvedli v pátek večer v boskovickém letním kině opravdovou show.

27.8.2015

OBRAZEM: Na Kolárce měli generálku. Pohádky z kuchyně

Blansko – Herci z blanenského Divadla Kolárka měli ve čtvrtek generálku představení Pohádka z kuchyně. Sourozenci Jirka a Niki zjistí, že se u nich doma dějí zvláštní věci a snaží se jim přijít na kloub. „Veselá pohádka je plná hravosti, záhad a písniček. Myslím, že zaujme děti i rodiče, kteří se třeba alespoň na chvíli vrátí do dětství," uvedla Nika Lárová, která v pohádce hraje společně s Jiřím Danielem. Tuto dvojici herců uvidí v pátek publikum v Šitbořicích na Břeclavsku. V Blansku se na něj mohou děti těšit při říjnovém festivalu Kolotoč.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení