Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

17.6.2016

Huga Františka Salma v Rájci představují jako průkopníka průmyslové revoluce

Rájec-Jestřebí /FOTOGALERIE/ – Ve dvacátých letech devatenáctého století vybudoval v okolí Blanska jedno z nejdůležitějších železářských center v rakouské monarchii, podle anglického vzoru postavil při Hugově huti visutou železniční trať. Vyráběl stroje pro textilní průmysl, parní stroje, železné střešní konstrukce pro průmyslové a zemědělské stavby, ale i pro divadelní budovy. Huga Františka starohraběte Salma jako průkopníka průmyslové revoluce představuje od čtvrtka výstava v prostorách zámecké kaple v Rájci-Jestřebí. Ukazuje ho zároveň ale i jako mecenáše, lidumila a sběratele. Na zámku v Rájci totiž shromáždil jednu z největších kolekcí rakouského romantického malířství. Nechával také odlévat monumentální sochy a vázy inspirované antikou ve svých blanenských železárnách.

10.6.2016

Kulturní osobnosti Boskovic dostanou ocenění za přínos a rozvoj. Letos poprvé

Boskovice – Výtvarníci, hudebníci nebo historici. Lidi, kteří v kulturním prostředí něco dokázali, se rozhodla ocenit radnice v Boskovicích. Ceny města za kulturu budou udělované jednou za tři roky a významné osobnosti je poprvé dostanou za letošní rok.

10.6.2016

Zlaté slunce. Do Blanska se sjela mladá filmařská elita

Blansko – Mladí filmaři z celé země se ve čtvrtek sjeli do Blanska, aby se pokusili se svými snímky uspět ve finále třináctého ročníku celostátní soutěže neprofesionální filmové tvorby Zlaté slunce. Byli mezi nimi i Ondřej Průcha a Jan Slaný z Police nad Metují. „Přivezli jsme snímek Kdo chce moc, nemá nic. Vznikl na motivy jednoho starého francouzského filmu. Rádi bychom s ním zvítězili v kategorii hraných filmů. Brali bychom i bronz," řekl s úsměvem Jan Slaný.

9.6.2016

Festival bude ve znamení výročí, zahájí ho koncert izraelského souboru Gulaza

Boskovice – Koncerty, divadla, scénické čtení nebo filmové projekce. Na hradě, v kině, v synagoze či v Panském dvoře. Nezapomenutelné kulturní zážitky nabídne multižánrový festival Boskovice 2016, který má podtitul pro židovskou čtvrť. Od sedmého do desátého července ovládne již počtyřiadvacáté celý střed Boskovic na Blanensku.

9.6.2016

Akordeon ovládá jako málokdo. Vyhrála s ním celostátní soutěž

Šebrov – Probojovala se až do celostátního finále základních uměleckých škol ve hře na akordeon. V něm, s těžkým nástrojem na hrudi, okouzlila čtrnáctiletá Vendula Závodníková z Šebrova odbornou porotu natolik, že ji vyhlásili celkovou vítězkou dané kategorie. Na titul je pyšná nejen ona, ale i celá Základní umělecká škola Blansko, do které dochází.

8.6.2016

Noc kostelů: ve Křtinách otevřou kostnici a projdou si novou cestu světla

Blanensko – Poznat kostely za soumraku i po setmění a trochu jinak než obvykle. To věřícím i nevěřícím po celé republice i v zahraničí umožňuje Noc kostelů. V pátek se k této tradiční akci připojí také deset církevních svatostánků na Blanensku. Od malého kostelíka nad Šebrovem-Kateřinou až po poutní chrámy ve Sloupě a ve Křtinách.

3.6.2016

Patří do středoevropské špičky. Velký dechový orchestr zažívá zlaté časy

Letovice – O uplynulém víkendu zvítězili na prestižním mezinárodním festivalu v polském Chelmnu. V únoru získali Zlaté pásmo na mezinárodní soutěži v Praze. Velký dechový orchestr Základní umělecké školy Letovice na Blanensku zažívá skvělé časy.

1.6.2016

Festival Olešnická kytka láká na folk, Uhlíře nebo třeba soutěž v pojídání párků

Olešnice – Na začátku byla parta mladíků. Jezdili po vandrech a festivalech. U ohňů řezali do kytar a založili trampskou osadu Zmijáci. Snili o vlastním festivalu. Sen se jim splnil už před jednatřiceti lety. Právě tehdy rozkvetl festival trampské, folk a country hudby Olešnická kytka. A neuvadl. Publikum v Olešnici na Blanensku baví dál.

27.5.2016

OBRAZEM: Melodie z muzikálů. S žáky si zazpívala i Hana Holišová

Blansko – Na dvacet písniček z různých muzikálů slyšelo ve čtvrtek večer publikum v plném sále Základní umělecké školy Blansko. Melodie z muzikálů Monte Christo, My Fair Lady nebo Jeptišky zazpívali žáci pěveckého oddělení. Jako host se představila členka Městského divadla Brno Hana Holišová, známá z pořadu Tvoje tvář má známý hlas.

25.5.2016

Nová kniha zmapuje historii Boskovic. Místo psaného textu upřednostní fotografie

Boskovice – Bude sloužit k propagaci kulturních a historických zajímavostí Boskovic. Její návrh je již známý, jen bude ještě potřeba vymyslet její název. Řeč je o nové knize, která zmapuje vývoj města od prvních dochovaných pramenů až zhruba do poloviny dvacátého století.

21.5.2016

OBRAZEM: Blanenskou Muzejní noc rozdováděl koncert, loutky a strašidla

Blansko – Páteční podvečer patřil v prostorách blanenského zámku, kde sídlí Muzeum Blanenska, rodičům a dětem. Tradiční Muzejní noc odstartoval koncert orchestru Teammus složený ze žáků Základní umělecké školy Blansko.

15.5.2016

OBRAZEM: Show orchestru v Letovicích připomněla Karla IV.

Letovice – Přes sto účinkujících, kostýmy, promítání, hudba. Diváci v sobotu v jízdárně letovického zámku zhlédli osmou show Velkého dechového orchestru Základní umělecké školy Letovice. Během odpoledne se konala dvě představení nazvaná Největší Čech – otec vlasti.

14.5.2016

OBRAZEM: Herci excelovali v Manželském čtyřúhelníku

Letovice – Silvestr, sázka a neobvyklá výměna manželů. V letovickém kulturním domě v pátek sehráli představení Manželský čtyřúhelník herci Dana Homolová, Michaela Badinková, Daniel Rous a Martin Kraus.

8.5.2016

Bivojanka slavila dvacáté výročí. Všichni hráči jsou absolventi jedovnické školy

Jedovnice – Návštěvníkům hodů, festivalů, poutí nebo slavností na Blanensku a okolí dělá svou hudbou již dvacet let radost dechová kapela Bivojanka z Jedovnic. V sobotu odpoledne oslavila své kulaté narozeniny v jedovnickém kině.

5.5.2016

Dechovka Bivojanka hraje už 20 let. Začínala jako parta kluků po umělecké škole

Jedovnice – Základní umělecká škola Jedovnice má s trochou nadsázky patent na hráče dechové hudby. V městysi totiž fungují hned tři dechovky. Její členové jsou bývalými žáky této školy a řada trumpetistů prošla rukama dlouholetého ředitele Jiřího Gundackera. Olšověnka, Pospačanka a Bivojanka. Právě ta si letos připomíná dvacet let od založení.

3.5.2016

V Rájci to opět rozbalí Pink Floyd revival. Ve stylu alba Animals

Rájec-Jestřebí – Do letního kina v Rájci-Jestřebí se po roce vrátí slavné písně legendární kapely Pink Floyd. Revivalový koncert skupiny Distant Bells začíná být ve městě tradicí, která je magnetem pro stovky fanoušků. Mezi nimi nechybí ani děti. Letos je vystoupení naplánované na poslední červnovou sobotu, lístky si ale zájemci můžou koupit už od konce minulého týdne. „Internetový předprodej jsme zahájili prvního května," upřesnil jeden z pořadatelů Radan Liška.

3.5.2016

OBRAZEM: Mladí muzikanti v Blansku předvedli, co se naučili

Blansko – Celý školní rok pilně cvičili a nyní mají možnost předvést, co se naučili. V neděli odstartovala v blanenském Dělnickém domě série absolventských koncertů žáků hudebních oborů Soukromé základní umělecké školy Blansko. „První skupina se představila v neděli, další v pondělí a třetí je na programu v úterý. Pak přijdou na řadu absolventská vystoupení dalších oborů," uvedla ředitelka školy Miluše Jeřábková. V pondělí mladí muzikanti předvedli publiku klasické i moderní skladby.

27.4.2016

OBRAZEM: V letovické Galerii Pex vystavuje výtvarník Boris Jirků

Letovice – Malíř, sochař, ilustrátor. Záběr výtvarníka Borise Jirků je široký. Jeho obrazy si mohou v těchto dnech prohlédnout návštěvníci letovické Galerie Pex. Výstava potrvá až do 25. května.

20.4.2016

OBRAZEM: Zabalené hodiny poukazují na důležitost času

Blansko – Hodiny zabalené do látek. Honosná židle a vedle ní dřevěná rozbitá židle. Nebo válečky na těsto, obalené mapou a schované v kufru. I tyto předměty jsou součástí výstavy Roztrúsený depozit, která je k vidění v Galerii města Blanska do devětadvacátého dubna.

17.4.2016

OBRAZEM: Kapela Karlovy hračky koncertovala v Zámeckém skleníku. Pro charitu

Boskovice – Oblíbená blues-rocková formace z Boskovic Karlovy hračky to v sobotu večer rozbalila v Zámeckém skleníku v Boskovicích. Jejich hudba pomohla dobré věci. Kapela výtěžek z Večera pro lidi každého věku věnovala blanenské charitě.

13.4.2016

Za zmizení vzácných obrazů nikdo neponese odpovědnost

Boskovice – Kam se poděly dva obrazy a tři kresby významné meziválečné malířky a boskovické rodačky Vlasty Vostřebalové Fischerové? Tato otázka dlouho trápila Dušana Sušila z Boskovic. Díla zakoupil ještě v předrevoluční době, kdy pracoval jako vedoucí Galerie Sdruženého klubu pracujících. Po roce 1990 se automaticky stala majetkem předchůdce dnešních Kulturních zařízení města Boskovice. Ztratila se při stěhování kulturního střediska ze sokolovny.

13.4.2016

Benefiční koncert pomůže postiženým. A spojí mladé i staré

Boskovice – Originální hudba různorodých žánrů pomůže dobré věci. Tuto sobotu od půl osmé večer se totiž Zámeckým skleníkem v Boskovicích rozezní písničky kapely Karlovy hračky, která výtěžek z akce věnuje blanenské charitě. „Snažíme se být muzikou prospěšní a pomáhat lidem, kteří to potřebují," vysvětlil zpěvák boskovické kapely Radek Klon.

13.4.2016

Muzeum představí objevitele parafínu a zabaví v archeologickém pískovišti

Blansko – Převod muzea pod správu kraje. Sjednocení a zjednodušení prohlídkových tras včetně vstupného. Nové webové stránky, výukové programy, projekty a příprava nové expozice archeologie. To jsou ve zkratce novinky, na kterých se v posledních měsících pracuje v Muzeu Blanenska. „Do června chceme dodělat strategický plán s dlouhodobou vizí do dalších let. Cílem je moderní muzeum se zachováním vysoké úrovně odborné činnosti a hlavně přístupné a atraktivní pro návštěvníky všech generací," uvedla ředitelka Muzea Blanenska Pavlína Komínková. Blanenský deník Rovnost přibližuje některé důležité novinky.

5.4.2016

OBRAZEM: Redl s Malou partou provětrali adamovský sál

Adamov /FOTOGALERIE/ – Na vystoupení Vlasty Redla se v pondělí v podvečer těšil do posledního místa zaplněný sál kulturního domu Adamov. Známý multiinstrumen­talista, zpěvák, textař a skladatel dorazil s formací Malá parta. Publikum si vychutnalo pestrou směsici folku, lidové hudby i rocku. „Je to věčný boj. Analog, nebo digitál. Staré nástroje, nebo moderní. Ale co by to bylo za folkovou písničku bez pořádného sóla na bubny?" bavil Redl posluchače střídáním nástrojů a hudebních stylů.

21.3.2016

Ohlédnutí za historií: Mezizpěvy přiblíží písně Blanenského divadla

Blansko – Ohlédnutí za historií Blanenského divadla je tématem letošního dílu dokumentárního cyklu Živá paměť, který se věnuje zajímavým osobnostem a fenoménům v Blansku. Další snímek z produkce blanenských filmařů studia Audiovisual je nazvaný Mezizpěvy aneb Máme rádi písničkál. Jeho premiéru uvede kino Blansko třicátého března od šesti hodin večer.

15.3.2016

Expediční kamera v Ulitě: sjezd divoké řeky i Himálaj

Blansko – Exotické země, divoká příroda, dobrodružství a neopakovatelné zážitky. Filmový festival Expediční kamera láká na několikahodinové promítání filmů z celého světa. Putovní akce se pravidelně koná i na Blanensku. Před dvěma týdny se zastavila v Boskovicích a ve středu se bude promítat v blanenském klubu Ulita. Už posedmé.

12.3.2016

OBRAZEM: Petra Janů zazpívala. Jako součást oslav povýšení Letovic na město

Letovice – Před vyprodaným sálem vystoupila v pátek večer v letovickém kulturním domě zpěvačka Petra Janů s doprovodnou kapelou Amsterdam. Její příznivci si užili nejen koncert, ale mohli si za ní přijít i pro podpis.

5.3.2016

Na salonu adamovských fotografů vystaví desítky snímků

Adamov – Portréty, krajina, momentky, reportážní fotografie nebo snímky ze sportovních utkání. Prostě všehochuť. Salon adamovských fotografů nemá vymezená pravidla, a proto je tak pestrý.

3.3.2016

V Boskovicích promítnou Obecnou školu. Na osmdesáté narozeniny Zdeňka Svěráka

Blanensko – Jmenuji se Igor Hnízdo. I tato hláška z legendárního filmu Obecná škola z pera Zdeňka Svěráka se stala perlou české kinematografie. Kdo se chce zasmát nejen nad výroky učitele a válečného veterána, ale i Rosenheima či Maxové, nemusí čekat na to, až budou filmový hit z devadesátých let vysílat v televizi. Osmadvacátého března, přesně na Velikonoční pondělí, jej budou promítat v kinech. Při příležitosti osmdesátých narozenin Zdeňka Svěráka.

2.3.2016

OBRAZEM: V zámeckém skleníku zahrály hvězdy světového jazzu

Boskovice – Trio výtečných jazzových muzikantů rozeznělo ve středu večer Zámecký skleník v Boskovicích. Koncert z cyklu Jazz and Blues Boskovice nabídl další lahůdku. Na pódiu se před publikem objevil pětadvacetiletý hudebník z Krakova Szymon Mika. Toho doprovodil americký kontrabasista Mike Parker a bubeník Frank Parker. Ti už od devadesátých let koncertují s řadou významných hudebníků, jakými jsou Bob Sheppard nebo Chris Potter.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení