Na pořádek v ulicích Boskovic dohlíží osmnáct strážníků. Loni řešili bezmála sedmnáct stovek oznámení na více něž pět a půl tisíce přestupků. Oproti roku 2022 jich o tisíc přibylo.

Na pokutách lidé zaplatili milion dvě stě tisíc korun, předešlý rok to bylo osm set tisíc korun. Informoval o tom radní města ve výroční zprávě ředitel Městské policie Boskovice David Krátký.

Vlajky a transparenty. Zemědělci z Blanenska protestovali pomalou jízdou v koloně na silnici I/43 také před dvěma lety.
Protesty zemědělců z Blanenska proti byrokracii unie. Traktory vyjedou na I/43

Jak poukázal, bezpečnost v Boskovicích výrazně ohrožená není. „Město a jeho obyvatelé se potýkají s menší skupinou obyvatel, kteří se živí drobnou majetkovou kriminalitou, kdy si za utržené peníze nakoupí alkohol nebo drogy. Zdržují se pak v místech kde se dopouštějí dalších protiprávních jednání. Jde o Růžové náměstí, Masarykovo náměstí, 17. listopadu, Komenského a Husovu ulici,“ poukázal Krátký.

Počet přestupků v Boskovicích

  • rok 2023: 5741 (rok 2022 4691)
  • přestupky proti veřejnému pořádku – 157 přestupků
  • přestupky proti majetku – 122 přestupků (nárůst oproti minulému roku)
  • přestupky proti občanskému soužití – 41 přestupků (nárůst oproti minulému roku)
  • přestupky na ochranu proti alkoholismu a jiným návykovým látkám – 61 přestupků (nárůst oproti minulému roku)
  • přestupky ostatních zákonů – 88 přestupků, jedná se mimo jiné o porušení vstupu do ochranného pásma vodního zdroje – 6 přestupků (mírný pokles oproti minulému roku)
  • přestupky neoprávněně loví ryby nebo zvěř – 2 přestupků (pokles oproti minulému roku), přestupky na ochranu zvířat proti týrání – 30 přestupků (setrvalý vývoj oproti minulému roku) a další

Zdroj: Městská policie Boskovice

Větší kriminalita se podle něho spíše přestěhovala z ulic do virtuálního světa, kde se množí počet kybernetických útoků. „Prioritou letošního roku bude zachování míry bezpečnosti ve městě se zaměřením na bezpečí obyvatel a ochranu majetku. Nadále bude důležitá prevence a přítomnost strážníků ulicích,“ sdělil ředitel.

Skeptický je ministr dopravy Martin Kupka ke vzniku takzvané Boskovické spojky. Snímek je ilustrační.
Boskovická spojka? Vlakové spojení s Brnem sráží vysoká cena, řekl ministr Kupka

Doplnil, že velký důraz klade na pochůzkovou a pořádkovou činnost strážníků, a to zejména v lokalitách, kde se zdržují lidé nebo skupiny lidí, kteří bývají zdrojem problémů.

Městská policie také hodlá zklidnit dynamickou dopravu ve městě zvýšením počtu akcí se zaměřením na dodržování povolené rychlosti a v řešení je i umístění úsekových rychloměrů na hlavních tazích procházející městem.