Je mu teprve pětadvacet let, přesto zažil s hokejem mnoho dobrodružství. Boris Babik chytal ve Švédsku, ale taky v exotickém Turecku. V minulé sezoně působil v nižší americké lize v klubu Carolina Thunderbirds. Od té letošní obléká dres týmu Kyjev Capitals. Slovenský gólman vyrazil na Ukrajinu, kterou už před více než rokem napadla ruská armáda.

Ruský obránce Calgary Flames Nikita Zadorov
Prolomil mlčení. Zadorov jako první Rus v NHL odsoudil invazi na Ukrajinu

„Stále jsem čekal, že se vrátím do USA. Když mě ale vyměnili a do nového týmu jsem jít nechtěl, začali jsme s agentem zvažovat jiné možnosti. Bylo jich víc, ale ta nejlukrativnější nabídka přišla z Ukrajiny,“ vysvětlil Babik.

Brankář nezastírá, že peníze, které jsou na rozdíl od rublů čisté, hrály zásadní roli. A tak spojil svoji další hokejovou budoucnost s ukrajinskou metropolí. „Nebylo moc nad čím váhat. Všechno je na špičkové úrovni a klub má nejvyšší ambice, což je plus. Klub mi hradí ubytování, náklady na cestování a stravu. Dostal jsem i novou výstroj. Platí mi i pojištění, nejen co se týče hokeje, ale i událostí, ke kterým doufám nedojde.“

Boris Babik v loňské sezoně chytal za Carolinu Thunderbirds:

Zdroj: Youtube

Město pod palbou

Probíhající válkou mezi Ruskem a Ukrajinou se nenechal zastrašit. Do Kyjeva vyrazil dopředu podívat, aby věděl, do čeho jde. „Ještě před tím, než jsme se dohodli, jsem přijel na týdenní zkoušku. Spíš šlo o to, jestli budu schopný adaptovat se na věci, které s hokejem až tak nesouvisí,“ prozradil Babik.

V Kyjevě je relativně klid, v nejvyšší ukrajinské soutěži ale působí i týmy z Chersonu a Mariupolu, dvou Rusy nejvíce okupovaných měst.

Slovenský brankář Adam Húska.
Hokejistům stále chutnají krvavé rubly. Válku nezastavíme, říká slovenský talent

Na každodenní zvuk sirén si Babik už zvykl. „Během toho týdne v Kyjevě hučely sirény téměř nepřetržitě. Trochu mě uklidnili spoluhráči slovy, že město ochraňují nejlepší systémy protivzdušný obrany,“ vyprávěl slovenskému webu Nový Čas.

„Akorát jednou mě probudily výstřely, a to těsně před plánovaným tréninkem. Nebylo to nic příjemného. Ve srovnání se začátkem války už dokážou lépe předvídat blížící se útoky na město. Taková situace nastala například na Den nezávislosti Ukrajiny. Město bylo pod palbou, ale útok se očekával a jejich příprava při obraně města tomu nejspíš odpovídala,“ líčil.

Kanadský hokejista Jon Mirasty (vlevo) při rvačce v zápasu Viťazu s Magnitogorskem
Smetiště šílenců. Hokejista vzpomíná na Rusko: Střelba, rvačky a samá vodka

Babik má za nepřátelskou linií bývalé spoluhráče a kamarády ze Slovenska, kteří se upsali klubům z ruské KHL. Brankář je za to neodsuzuje. „Jdou tam v první řadě hrát hokej a vydělat si. Některým se naskytla příležitost hrát v KHL díky tomu, že jiní legionáři nabídky z Ruska odmítli. Faktem je, že Rusové soutěž zneužívají jako propagandu. Nelíbí se mi to, ale stále platí, že rozhodují kvalita soutěže a finanční ohodnocení. Je to každého osobní věc, jak se rozhodne.“