„Než to pískat takhle, to toho radši nechte," vytkl jeden z lysických hráčů těsně po zápase rozhodčím. „Vždyť jste hráli pět na tři a gól jste nedali," odpověděl mu jeden ze zkušených sudích. „To je taky pravda," uznal hráč a zamířil do kabin. Slovní výměna dokumentuje náladu ve svátečním zápase okresního přeboru v ledním hokeji ve Sloupě. Atmosféra sice byla skvělá, ale na ledě si hráči nic nedarovali a nebáli se ani ostrých soubojů. „Utkání se mi pískalo velice dobře, zvlášť ve Sloupě, kde jsem hrával, také divácká kulisa byla výborná. Zápas se odehrál v pohodě, vyloučení bylo 6:4," podotkl jeden z rozhodčích Josef Jalový.

Sloupští měli na kontě jednu výhru a v tabulce okresní soutěže jim patřilo předposlední místo. Lysice byly jen o skóre před nimi. Duel byl dohrávkou prvního kola. Domácí hokejisté nastoupili v silné sestavě a nenechali nic náhodě, na soupeře vlétli a brzo mu nasázeli tři branky. Kdo se ale těšil na tradiční gólové hody, měl smůlu, další branky už nepadly.

„Kolik to je?" zní tradiční otázka pozdě příchozích na sloupský hokej. Odpověď je často nejasná, góly nestíhají diváci často počítat, ví se jen, kdo vede. Ve středu se hráči vystříleli na začátku. Sloup přitom nevyužil ani samostatný nájezd ve druhé třetině, Lysice zase dvojité přesilovky.

Připravit led pro venkovní utkání není jednoduché, zvlášť když ten den ještě sněží. „Ty dva centimetry sněhu nám paradoxně pomohly. Led je sice rozbruslený, takže se na něm hraje hůř, ale jinak je super, všem lidem, kteří se o to starali, chci poděkovat," smál se po vítězství Kuchař.

Rozhodčí se museli potýkat nejen s občasnou nevolí hráčů při různých verdiktech, ale stejně jako hráči se specifikami přírodního ledu. „Rozdíl to je, i když mně jako rozhodčímu to tolik nevadí. Na stadionu je rolba, která po každé třetině upraví led, voda zalije díry, tady se sice led shrne, ale rýhy zůstanou. Navíc to trochu komplikovalo sněžení v první třetině," okomentoval podmínky Jalový, který je zvyklý pískat hlavně na zimních stadionech. Stejně tak toho na stadionech asi víc odehrály i opory Sloupu jako Jedlička nebo Kuchař. „To hřiště tady je strašně velké, to jsou maximální rozměry, takže je dobře, když je nás hodně," připomněl Tomáš Kuchař důležitý parametr, který často rozhoduje o úspěchu.

Se solidní návštěvou byli spokojení v Jedové chýši, která zásobuje promrzlé fanoušky teplým občerstvením i v organizačním štábu. Výhra byla třešničkou na dortu. A byla docela výjimečná. „S výsledkem jsem samozřejmě spokojený, ale šancí jsme měli daleko víc, bohužel jsme je už pak neproměňovali. A hodně mě těší ta nula, dlouho se nestalo, že bychom na našem ledě neinkasovali, tipuji tak deset, patnáct let," zavzpomínal jeden z hlavních představitelů sloupského hokeje Pavel Svoboda.

Jestli se ve Sloupě nebo i v dalších místech Blanenska odehrají ještě nějaké venkovní zápasy, ukáže až další vývoj zimy. Jisté je, že pokud se to povede, bude to opět událost pro místní i hokejové fandy z okolí.

Okresní přebor - dohrávka 1. kola

(venkovní zápas)

TJ Sloup – HC Lysice 3:0 (3:0, 0:0, 0:0)

Musil J., Jedlička, Zouhar