Duel, ve kterém nasázeli Dynamiters soupeři osm gólů je skvělá pozvánka nejen na poslední kolo základní části v Boskovicích. Prvních pár střídání ovládala Štika. Využila toho, že gólman Vlach neudržel puk ve výstroji a Vyhnalíkova dorážka dostala hostující celek do vedení. Další zaváhání, nedůsledné rozehrání v rohu, od domácího brankáře znamenalo během prvních osmi minut už druhou pohromu pro domácí. Vlach se sice stačil vrátit do brány, jenže v souboji ztratil hůl a střela Tomáše Kohoutka od modré propadla mezi jeho betony jako koruna do pokladničky.

Sotva se první dějství přehouplo za svou polovinu, začali góly padat do klece na opačné straně. Kamil Skácel načal galapředstavení svého útoku první trefou, ukrytou ranou prostřelil brankáře Zavadila. Ubráněné oslabení dodalo sebevědomí do hlav svěřenců trenéra Grünwlada a přetavit herní pohodu v druhý gól dokázal Tesař po přihrávce Látala.

Prostřední třetina se ukázala být zlomová. Už ve druhé minutě si pronajali obranné pásmo hostů Látal se Skácelem a Tesařem, jejich exhibice využil Sedláček, kterému na modrou půjčili puk a propálil vše před sebou až do brány. Víc prostoru na ledě při vzájemném vyloučení dokázali využít lépe Rosičtí. Kapitán Krejčí v pádu tečoval puk vystřelený od Macha z modré a nasměroval ho šikovně mezi Vlachovu levou tyč a beton.

Akce dva na jednoho zakončená Látalem po pasu Skácela nebyla úspěšná, jenže uplynulo sotva 15 vteřin, Skácel obral na modré obránce o kotouč, ujel v tandemu se svým parťákem a Látal už byl tentokrát přesný. Za necelé tři minuty dokázal znovu, v jak parádní formě hraje. Po Skácelově nastřelené tyči nehlásil místní hlasatel jako střelce gólu nikoho jiného než Petra Látala. Našel odražený puk a zase ho uklidil do branky. 50 sekund před druhou sirénou vyhnal gólmana Zavadila na střídačku Bažant. Střelou na lapačku, kterou nedokázal zkrotit, překypěl jeho pohár trpělivosti a přenechal místo Čížkovi.

S vedením 6:3 se šlo domácím hokejistům do poslední třetiny lehčeji. Po ubráněné čtyřminutovce v oslabení neustáli signalizovanou výhodu. Vlach nezareagoval na Novotného střelu. Z nevýhody výhodu dokázal vyčarovat Skácel. Další oslabení využil k úprku a vystřihl krásný bekendový blafák. Zkouškou pevnosti obrany domácíéch byla minutu dlouhá hra ve třech, gólman Vlach svůj tým podržel.

Tečku za zápasem a poslední dárek pro diváky, kteří dali přednost blanenskému hokeji před tím olympijským, udělal v poslední dvouminutovce Skácel.

„Pro nás jsou to důležité, povinné, body, protože jsme ztratili v jiných utkáních, do zápasu jsme ovšem vstoupili úplně špatně," rozpovídal se už s úsměvem na rtech domácí hrdina v bráně Vlach. „Gólman moc nezachytal," poškádlil ho kapitán Štiky Krejčí, který poslouchal Vlachovo hodnocení. „Naštěstí jsme začali hrát v půlce první třetiny a dokázali zápas otočit," vzal si zase zpátky slovo brankář.

„Do utkání jsme měli dobrý vstup, bruslili jsme a vytěžili z toho dvě branky, potom jsme přestali plnit to, co jsme si řekli, domácí toho zkušeně využili," zhodnotil trenér hostující celku Vítězslav Hájek. „Postupně přitvrdili, což nám nesedělo. Máme spoustu mladých hráčů, musíme se s tím vypořádat, příští rok už to bude o něčem jiném," dodal hlavní muž rosické střídačky.

Protože brněnský Warrior podlehl doma těsně Velkému Meziříčí, blanenští hokejisté se můžou radovat z postupu do play off už kolo před koncem. Stejně jako boskovická Minerva, která porazila 5:4 Uherský Brod a příští týden bude doma hostit Dynamiters. „Na derby se vždycky těšíme, je to kvalitní zápas, něco speciálního pro diváky. Pokaždé se o něco hraje a je tam náboj, i když oba týmy postupují," odmítl brankář Vlach spekulace o tom, jestli bude o co hrát. Navíc jeho tým má o motivaci postaráno. Blansko ztrácí na Boskovice tři body a v derby se na ně může dotáhnout.

IVETA BORKOVÁ