„Je to kruté, dostat gól takhle před koncem, ale my jsme měli spoustu šancí v zápase, které jsme nedali, takže přišel zákonitý trest," uznal gólman Karel Málek, který svými zákroky držel svůj tým celý zápas. Nutno dodat, že Blansko vyhrálo zaslouženě.

Dynamiters měli po dvanácti kolech nahráno šest bodů a vypadalo to na rekordní propadák v krajské lize. Jenže posledních pět zápasů Blansko vyhrálo a je zpátky ve hře o play off, má dvacet bodů a drží sedmé místo. Porazilo přitom kromě slabších soupeřů i druhý Uherský Ostroh nebo v sobotu čtvrtý Uherský Brod. „Nálada je v týmu je dobrá, sedlo si to, táhneme za jeden provaz a výsledky poslední dobou vždycky nějak urveme. Nastupují i kluci z béčka, vyhráli se a je to vidět," poznamenvá k tomu blanenský brankář Jarmil Vlach.

V bráně dostal přednost a od začátku oplácel důvěru. V první třetině přenechali domácí hostům dost prostoru, ale branka nepadla. „Ze začátku jsme byli nejistí, chtěli jsme doma víc útočit a moc se nám to nedařilo," připustil blanenský trenér Zdeněk Grünwald.

Vyrovnaná bitva pokračovala ve druhé části, kdy nejprve otevřel skóre hostující Ondra, za domácí srovnal o dvě minuty později Pilát. Třetí třetinu začalo Blansko vlažně, v přesilovce ani jednou nevystřelilo na bránu. A o moc lépe nesehrálo ani další přesilovky. Poté, co byly oba týmy už v plném počtu, dostali Blanenští puk do Málkovy brány, ovšem rozhodčí ho neuznali. „Já jsem o puku nevěděl, měl jsem ho někde pod sebou. Rozhodčí hru přerušil a přestali jsme hrát. Puk přešel čáru až po odpískání," vysvětlil k situaci ze začátku poslední části gólman Málek.

Ten v bráně pochytal i další sérii střel, která na něj šla, když Blansko zavřelo jeho tým ve třetině. Ve 44. minutě přišla další přesilovka Blanska, po jedenácti sekundách ji potrestal z dorážky Ivo Kuběna. Chvilku poté vyrážel Málek dělovku Němce. Na druhé straně vychytal Vlach samostatný nájezd Holíka a o minutu později předvedl další skvělý zákrok. V 47. minutě pak vytěsňoval Vlach ramenem střelu Doležálka, který zachytil rozehrávku.

Uherský Brod v dalších minutách působil bezradně, ale v čase 48:36 po náhodné akci a skrumáži před domácí bránou dostal puk za záda Vlacha znovu Ondra. „Dávali puk zpoza brány a napravo byl volný hráč, už jsem na tu střelu nedosáhl," popsal vyrovnání gólman Vlach. Spoluhráči se ještě zlobili kvůli neodpískanému icingu, ovšem marně.

V 53. minutě končila přesilovka Brodu a Vlach v posledních sekundách zlikvidoval střelu Pavlůska. Hosté ovšem pokračovali v tlaku i ve hře pět na pět. V 55. minutě vychytal Vlach střelu zblízka Ondry a zabránil tak jeho hattricku.

Na konci 55. minuty mělo Blansko další výhodu přesilovku po faulu na šikovně pronikajícího Keprta. Jenže domácí s výhodou naložili ještě hůř než s těmi předchozími, hosté jim napřed nedovolili ani vyjet ze třetiny, nakonec vyslali na gólmana Málka jedinou střelu.

Necelé dvě minuty před koncem přišla další přesilovka Blanska a hosté si vzali oddechový čas. Domácí zasypali brankáře nebezpečnými střelami, ale ten všechny kryl.

V čase 58:53 si proto vzal oddychový čas i domácí kouč. A sedm sekund před koncem rozhodl Sedláček o výhře a rozjásal spoluhráče i diváky. „Po naší chybě jsme hráli v oslabení. Měli jsme puk za bránou, místo toho, abychom ho vyhodili, přišla přihrávka zpoza brány. Tu střelu jsem ještě vyrazil, na dorážku už jsem nestačil," popisoval rozhodující moment Málek.

Blansko se vrátilo do loňské pohody, aspoň podle výsledků. Tým už má mnohem větší sebevědomí. „Když jsme vyhráli v Ostrohu, věřili jsme si i na Brod. Je to jediný tým, který jsme letos porazili dvakrát, toho si v naší situaci ceníme," připomněl Vlach.

A svoje zákroky, kterými držel spoluhráče ve hře, okomentoval s úsměvem. „Od toho tam jsme se Šenym (Martin Šenk – pozn. red.), abychom pomohli k nějakým bodům, když se nedaří vepředu," říká.

Blansko hraje poslední letošní zápas v sobotu ve Velkém Meziříčí, které překvapivě ukončilo vítěznou sérii na ledě předposledního Uherského Hradiště prohrou 5:3. první utkání v novém roce hrají Blanenští v sobotu 9. ledna doma s Rosicemi.

Dynamiters Blansko HK – HC Uherský Brod 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

Branky: 27. Pilát (Kopeček), 44. Kuběna (Hanzlík), 60. Sedláček (Kuběna) – 25. Ondra (Vaněk), 49. Ondra (Doležálek, Holík).