Předchozí
1 z 7
Další

Lukáš Dostál byl vyhlášen nejlepším gólmanem celého turnaje.Lukáš Dostál byl vyhlášen nejlepším gólmanem celého turnaje.Zdroj: Deník/František Bílek

LUKÁŠ DOSTÁL. Někteří před šampionátem zpochybňovali, že právě Dostál bude jasnou českou jedničkou v bráně. Trenér gólmanů Ondřej Pavelec mu však bezmezně věřil a třiadvacetiletý brněnský rodák splatil důvěru největší možnou měrou.

Své kvality ukazoval už v základní skupině, od startu vyřazovacích bojů pak naprosto zářil. Pro soupeře se z Dostála stala neprostupná skála, od které se odrážel jeden útok za druhým. Ve čtvrtfinále proti USA i ve finále proti Švýcarsku udržel čisté konto a nikoho nepřekvapilo, že byl vyhlášen nejlepším gólmanem turnaje.

„Upřímně nemám slov, je to neuvěřitelné, čeho jsme dosáhli, a jsem na všechny pyšný. Každý náš soupeř byl výborný, bylo to velmi těžké, ale všichni bojovali. Možná si dám i jedno pivo,“ smál se po zisku zlata brankář Anaheimu Ducks, který jinak nepije alkohol.

Obránce Michal Kempný k bronzu z Tampere přidal zlatou medaili.Obránce Michal Kempný k bronzu z Tampere přidal zlatou medaili.Zdroj: Deník/František Bílek

MICHAL KEMPNÝ. V posledních letech už pravidelně patří mezi největší defenzivní opory české reprezentace na mistrovství světa. Poté, co se předloni na podzim vrátil z NHL do extraligy, má své místo v obraně národního týmu vlastně jisté a v posledních dnech ukázal proč.

Většinu turnaje Kempný odehrál vedle Jana Rutty, kvůli trestu Žraloka ze San Jose však do finálové bitvy vytvořil obranný pár s Davidem Špačkem a společně přispěli k vymazání švýcarské ofenzivy.

Hodonínského odchovance Michala Kempného podporovali rodiče přímo v aréně.
Kempní slavili zlato v aréně: Obrečeli jsme to. Bude i oslava v Hodoníně

K bronzu z mistrovství světa v Tampere tak hodonínský rodák konečně přidal vytoužené zlato. „Vždy jsem si přál hrát za nároďák a vyhrát mistrovství světa. To, co jsme předváděli od prvního zápasu, se nedá srovnat se žádným předchozím šampionátem, které jsem odehrál,“ popsal Kempný.

Libor Hájek (napravo) si ve finále připsal asistenci na rozhodující Pastrňákovu trefu.Libor Hájek (napravo) si ve finále připsal asistenci na rozhodující Pastrňákovu trefu.Zdroj: Deník/František Bílek

LIBOR HÁJEK. V defenzivě národního týmu byl klidnou silou. Sice nepatřil mezi hráče, které fanoušci vyvolávali během zápasů, své si však splnil na jedničku. Často ukazoval svou rychlost a přehled o hře, ve finále si připsal asistenci na nejdůležitější trefu turnaje – vítězný gól Davida Pastrňáka.

Zdroj: Youtube

Obránce, který do dospělého hokeje prorazil v Kometě Brno, si však především splnil velký sen. Už při prosincovém návratu z NHL do extraligy si tajně pomýšlel na účast na šampionátu, po trpké prohře Pardubic ve finále dostal pozvánku. A spravil si chuť tou nejcennější medailí.

Obránce Jan Ščotka (třetí zleva) si na svou šanci musel počkat, nakonec však naskočil do finále.Obránce Jan Ščotka (druhý zprava) si na svou šanci musel počkat, nakonec však naskočil do finále.Zdroj: Deník/František Bílek

JAN ŠČOTKA. Napsal jeden z velkých příběhů zlatého šampionátu. O tom, že je třeba věřit a nikdy se nevzdávat. Když totiž na závěr skupinových bojů doplnili kádr Martin Nečas, Pavel Zacha a Pastrňák, byla česká soupiska plná. A Ščotka byl mimo ni, dokonce musel odevzdat i svou hráčskou akreditaci.

Přesto o týden později jezdil po ledě O2 areny se zlatou medailí na krku. Rutta totiž na finále vyfasoval trest, zdravotní stav dalšího obránce Jakuba Krejčíka byl nejistý. A tak byl na nejdůležitější zápas na soupisku dopsán právě osmadvacetiletý bek brněnské Komety.

Zdroj: Youtube

Na led proti Švýcarům naskočil šestkrát a po závěrečné siréně mohl slavit dokonání neobyčejného příběhu. „První pocit byla totální nervozita, člověk nehraje delší dobu, tak má strach, jaké to bude. Hned při prvním střídání jel proti mně Kevin Fiala, říkal jsem si, že budu vypadat jako debil a klukům to zkazím. Bylo to náročné, ale krásné,“ usmíval se Ščotka.

Martin Nečas od svého příjezdu zářil.Martin Nečas od svého příjezdu zářil.Zdroj: Deník/František Bílek

MARTIN NEČAS. Českou extraligu opouštěl před šesti lety jako vyjukaný mladík Komety Brno s velkým příslibem. Po svém expresním příjezdu na letošní šampionát však ukázal, v jak velkou hvězdu se vypracoval.

Nečas od svého nástupu na mistrovství zářil, jeden skvělý moment přebíjel tím druhým. K sebevědomým kličkám z utkání s Velkou Británií přidal dvě milimetrové asistence v zápase s Kanadou, v semifinále proti Švédsku pak byl k nezastavení, favorita skolil čtyřmi kanadskými body. Aby toho nebylo málo, asistenci si připsal i ve finále.

Lidé z Bedřichovic oděli sochu Napoleona na kruhovém objezdu do českého dresu, aby oslavili výkony svého rodáka Lukáše Dostála na mistrovství světa v Praze.
Dostál místo Napoleona. Zlaté tažení rodáka v Bedřichovicích ovlivnilo i hody

To všechno zvládal se zlomeným prstem a pohmožděným žebrem, které si přivezl z náročné sezony v NHL. „Adrenalin a fanoušci vás nabudí tak, že jsem na to nemyslel. Nepochyboval jsem o tom, jestli přijedu, domácí mistrovství můžete zažít jen jednou v životě. Mám strašnou radost,“ usmíval se Nečas.

Pavel Zacha rozhodl čtvrtfinále s USA jediným gólem.Pavel Zacha rozhodl čtvrtfinále s USA jediným gólem.Zdroj: Deník/František Bílek

PAVEL ZACHA. O jeho příběhu už toho bylo namluveno víc než dost. Zacha pravidelně dostával pozvánky na mistrovství světa, z různých důvodů se však v dresu seniorské reprezentace nikdy neobjevil.

Tentokrát se to změnilo. Brněnský rodák doprovodil na šampionát svého spoluhráče z Bostonu Pastrňáka a všem ukázal, v jak kvalitního hráče především za poslední dvě sezony v organizaci Bruins vyrostl.

Jeho hvězdný moment přišel ve čtvrtfinále proti USA, kdy o výhře 1:0 rozhodl jediným gólem. „Jsem hrozně rád, že jsem mohl být součástí tohohle týmu. Je krásné vidět českou vlajku po finále nejvýš,“ podotkl sedmadvacetiletý útočník.

Jakub Flek kvůli nemoci nemohl nastoupit do vyřazovacích bojů, zlatou radost si však užil přímo na ledě.Jakub Flek kvůli nemoci nemohl nastoupit do vyřazovacích bojů, zlatou radost si však užil přímo na ledě.Zdroj: Deník/František Bílek

JAKUB FLEK. Během turnaje zažíval tak trochu opačné pocity než jeho spoluhráč z Komety Brno Ščotka. Do šampionátu zasáhl od prvních minut, extraligová spolupráce s Jáchymem Kondelíkem a Ondřejem Beránkem mu ve čtvrté formaci naprosto seděla.

Flekovy výkony rostly, v nejlepším ho však zastavila tvrdá rána. Kvůli nemoci totiž po základní skupině musel opustit tým, na led už se z izolace nevrátil. O zlatou medaili však ani tak nepřijde.