O to, aby ukazatel skóre nad ledovou plochou nenudil stavem 0:0 dlouho, se postaral minutu a 54 sekund po začátku utkání Kuběna. Přihrávku od levého křídla uklidil přesně do brány. Navýšit svůj hubený náskok mohli Dynamiters v nabídnuté přesilovce. Jenže Skácel pouze vyprášil Zrzovi plastron.

Naopak souhra Minervy vázla, inkasovaná branka ji položila. V její početní výhodě měl největší šanci domácí Skácel. V čase 11:12 už přišel lék, který Boskovice postavil opět na nohy, branka Adama Kroupy. Dostal se do samostatného úniku a pod betonem Šenka zakončil. Sotva se z toho mohl domácí gólman vzpamatovat, měl za zády další nadílku. Pelán napřáhl, jenom co po buly stačil přejet modrou čáru, kotouč napnul síť domácí branky. Oba góly dělilo 7 sekund.

V tu chvíli byly pány ledu hosté. Blanenští dělali chyby v obraně, nedokázali vymyslet akci, kterou by soupeři odpověděli na dva slepené góly. Bylo ještě hůř, protože dvě a půl minuty před koncem první části dostal Roman Skácel puk na brankoviště, čehož dokázal Martin Křesťan využít ke třetí brance Minervy. Další pohromou pro domácí mohla být akce dva na jednoho v podání dua Pelán, Mráz. Mrázova střela zacinkla o tyč.

Za stavu 1:3 se rozhodl Zdeněk Grünwald, trenér Dynamiters, pro výměnu brankáře. Šenka nahradil Vlach. „Neříkám, že ty góly byly díky tomu, že Martin špatně chytal, to určitě ne. Byla to spíš chyba našich hráčů ve střední třetině, nepohlídali si střelce, ale byl potřeba nějaký impuls, změna v mužstvu," vysvětloval Grünwald po utkání.

Špatně zapošité boskovické vedení rozpáral hrdina druhé třetiny, domácí Skácel. Necelých dvacet minut mu stačilo na hattrick. První zářez na pažbě své „zbraně" udělal ve 24. minutě. Objevil se sám před soupeřovým brankářem a Látalovu přihrávku nasměroval přesně za brankovou čáru. O dvě minuty později se prosadil znovu. Po vhazování puk propadl Zrzovi skrz výstroj.

Skácel měl prsty i v další brance, tentokrát vypracoval gólovku pro Látala. Minerva si vyžádala timeout, vedení se jim rozplynulo jako mávnutím kouzelného proutku. Poslední nadechnutí v derby se přece jen Boskovicím podařilo. V čase 38:05 vystřelil Janda z kruhu, jeho rána zaplula pod horní tyčku. Tímhle gólem se hostům na sobotní večer zasekl jejich gólostroj. Při všech dalších brankách už lovil puk ze sítě pouze jejich gólman, dokonce šestkrát.

Závěr druhé a začátek třetí třetiny trávili hosté ve třech. Zbytečnými fauly darovali soupeři dvě za sebou jdoucí, víc jak minutu dlouhé dvojnásobné přesilovky. Skácel dokonal svůj hattrick, po mele na brankovišti dorazil volně ležící kotouč.

Na 6:4 pro domácí Dynamiters zvýšil Kazda. Minerva začala zápas ztrácet. Někteří z jejich hráčů to neunesli. Martin Koutný na trestné lavici udeřil pořadatele do hlavy, ke zraněnému byl povolán lékař a zároveň domácí trenér Grünwald a viník dostal pět trestných minut za napadení funkcionáře. Boskovická hra se sesypala jako domeček z karet.

Ve 46. minutě vstřelil branku Antoňů, o minutu později uspěl střelou od modré Bažant. V kleci hostů proběhlo střídání stráží. Zrzy nahradil Vybíral, ale i jemu stačilo Blansku nadělit na cestu domů dva „kousky". Nejprve ho z kruhu prostřelil Kuběna, poté obral obranu o puk Látal, pohrál si s nerozcvičeným gólmanem a zakončil derby desátým blanenským gólem.

Na závěr utkání oba týmy sportovně poděkovali svým fanouškům, mnohem větší radost prožíval domácí „kotel" s blanenskými hráči. „Dvakrát jsem dával do prázdné. Každý je rád, když dá gól," usmíval se po zápase Skácel a spěchal do kabiny na vítězný pokřik.

„Do derby jsme šli s tím, že chceme vyhrát. Hold faulovali jsme, měli jsme dost vyloučených a takhle to dopadlo. To co se stalo na té trestné, tak to je neuvěřitelné," povzdechl si brankář Zrza, který se po osmi inkasovaných brankách pakoval z klece.

„Derby rozhodl pan rozhodčí. Nerad to takhle kritizuji, ale opravdu už to od druhé třetiny pískal špatně. Vylučoval zbytečně, takhle rozhodčí nemůže pískat," nebral si servítky boskovický kouč Bohumil Prachař. „Na zápas musíme zapomenout a jít dál. Takovéhle zápasy samozřejmě přijdou," pokračoval v hodnocení derby.

„Nepřipravovali jsme se nějak speciálně hokejově, tréninky vedeme stejně před každým zápasem, akorát jsme si uvědomovali, že ten zápas může být spíš po psychické stránce trošičku vyhrocenější, než ty ostatní. Snažili jsme se mužstvo motivovat ke klidu a ke hraní hokeje než k šarvátkám," Prozradil domácí trenér Grünwald koření ze své hokejové „kuchyně". A tahle taktika se mu vyplatila. „Rozhodla nedisciplinovanost soupeřů. V situaci, kdy zápas začínal být vyhrocený, se nechávali vylučovat, my jsme udrželi chladnější hlavu," pochvaloval si na závěr.

Tři body, které desáté Blansko před derby ztrácelo na devátou Minervu, dokázali Dynamiters vydolovat právě ve vzájemném souboji a dostali se na stejný dobový zisk. Po dvanácti zápasech mají oba týmy shodně 13 bodů.

IVETA BORKOVÁ