Éra Sokola Lysice

Po únoru 1948 a sjednocení tělovýchovy hrával hokejový oddíl pod názvem Sokol Lysice. Prvořadým úkolem vedení bylo vybudovat regulérní hrací plochu. Volba padla na hřiště u sokolovny, kde bylo potřebné zázemí v podobě zděných kabin, vody a elektřiny.

Terén byl sice ve svahu, ale za pomoci lysické veřejnosti a hráčů se podařilo plochu vyrovnat a připravit na nastříkání ledu. Kluziště mělo elektrické osvětlení, rozhlas, ale také odpovídající mantinely, vytvořené ze zrušeného tanečního parketu. Hřiště bylo otevřeno v zimě 1951-52.
V sezoně 1951-52 hrály Lysice celkem devatenáct zápasů, z toho pět mistrovských s celkovým poměrem branek 146:86. V dalším roce mužstvo vyhrálo okresní přebor Boskovice a postoupilo do krajské soutěže.

V následující sezoně hned svoji skupinu vyhrálo a zúčastnilo se kvalifikace o postup do krajského přeboru. Oba kvalifikační zápasy s mužstvem Spartaku Kuřim oslabené lysické mužstvo prohrálo a nepostoupilo.

Poprvé hráli zápas lysičtí hokejisté na zimním stadionu v Brně 16. ledna 1955 s mužstvem RH Brno B a prohráli v poměru 3:11 - po zápase RH Brno – Křídla vlasti. Branky dali Šafář Ladislav, Tejkal Miloš a Fojt Jiří.

V mužstvu se začala objevovat na řadu příštích let nová jména jako bratři Tejkalové, Adámkové, drnovičtí Španělové, dále pak Grunwald Zdeněk, Parfus Zdeněk, Moráň Jaroslav, Měcháček Jan, z přespolních Fojt Jiří, Řehůřek Jiří, Švancara a mnoho dalších.

Po vybudování nové lysické školy zde nastoupil jako učitel Vladimír Raštica s bohatými hokejovými zkušenostmi z HC Černá Hora. V krajských soutěžích pak hrávali lysičtí hokejisté bez přestávky do roku 1977, kdy po dlouhé době sestoupili do okresního přeboru.

Hokej na škole

Učitel a hokejista pan Raštica se věnoval spolupráci mezi ZŠ a Sokolem na poli sportovním. Lysická základní škola se potom stala v letech 1964, 65, 67, 70 a 72 nejlepší v ledním hokeji v okrese Blansko. Poprvé se školní hokejové mužstvo zúčastnilo dvoudenního krajského finále v roce 1967 v Brně, kde odehrálo čtyři zápasy. Podruhé se školní mužstvo zúčastnilo turnaje v roce 1970 v Jihlavě, kde obsadilo druhé místo za hokejisty tehdejšího Gottwaldova.

V dalším krajském finále v roce 1972 v Hodoníně hrálo mužstvo jako jediné bez možnosti pravidelného tréninku na stadionu. Tato finálová účast byla velkým úspěchem celého lysického hokeje, přestože zápasy s Gottwaldovem , Kroměříží a nakonec s Hodonínem Lysice prohrály.

Osobnosti

Vedle pana učitele Raštici měl vliv na stále se zlepšující lysický hokej pan František Bezděk, bývalý ligový hokejista Králova Pole i ligový fotbalista ASO Olomouc. Ten působil řadu let u mužstva dospělých jako hrající trenér a předával svoje hokejové zkušenosti hlavně mladým hráčům. Příkladný byl jeho poctivý přístup k zápasům i tréninkům, přestože dojížděl autobusem z Brna do Lysic na všechny akce mužstva.

Nový hokejový areál

V zimě 1962-63 začalo fungovat kluziště v lysické oboře s veškerým zázemím a bytem pro správce, s prostornými kabinami, sociálním zařízením a moderním osvětlením. V roce 1981 přibyly mantinely z vodovzdorné překližky, sprchy a plynová přípojka.

Koncem 80. let ožila v Lysicích myšlenka na vybudování umělé ledové plochy. Lysičtí nechali odvodnit pozemek, vybetonovat rozvodný kanál chlazení, začala se stavět budova strojovny. Celá hrací plocha byla připravena na položení hadic pro chlazení, které bylo také předběžně v roce 1989 objednáno v ČKD Chodeň.

Společenské změny v listopadu 1989 ale tyto plány odsunuly do nenávratna. V témže roce také získali lysičtí hokejisté z nově rekonstruovaného zimního stadionu v Brně na Úvoze rolbu, která je stále v provozu. V srpnu 1999 se oddíl osamostatnil.

Největší úspěchy

Největší úspěch lysický hokej zažil pod vedením trenéra Ladislava Šafáře v památné sezoně 1972-1973. Mužstvo složené výhradně z lysických hráčů vyhrálo svoji základní skupinu krajské soutěže bez ztráty bodu a v následné kvalifikaci o postup do krajského přeboru dokázalo pokořit mužstva se zimními stadiony jako Znojmo a Náměšť nad Oslavou.

Lysičtí hokejisté tak kvalifikaci překvapivě vyhráli, a spolu se Znojmem postoupili. Toto mužstvo hrávalo pravidelně na tři pětky, jejichž složení se prakticky po celou sezonu neměnilo a těžilo hlavně z kolektivního pojetí hry a bojovnosti.

Celkem Lysice odehrály pětadvacet zápasů, a sezona trvala od 31. října 1972 do 11. března 1973, tedy čtyři a půl měsíce. Nejvyšší soutěž v historii - krajský přebor - se tak hrál v Lysicích v sezoně 1973-74.

Po sestupu z krajských soutěží v roce 1977 družstvo mužů hrávalo střídavě okresní přebor nebo krajskou soutěž. Během doby přibývalo zimních stadionů, mužstev ale naopak posupně ubývalo, a soutěže se tak začaly zkvalitňovat. Například v roce 1972 hrálo v krajských soutěžích mužů čtyřicet mužstev.

V lysickém týmu se v dalších letech objevovala řada dobrých hokejistů z Boskovic, Blanska a Brna. Úroveň mužstva začala stoupat a od roku 1990 opět hrávalo pravidelně krajskou soutěž. V roce 1997 se stalo vítězem poháru ČKD Blansko.

Další výbornou sezonu zažilo mužstvo v sezoně 2000-01, kdy vyhrálo svoji skupinu KP II a po osmadvaceti letech se opět zúčastnilo kvalifikace o KP I. Tentokrát neuspělo a prohrálo s mužstvem Čechočovic 2:1 na zápasy. V roce 2003 hokejisté sice z krajské soutěže nesestoupili, ale nepodali přihlášku do nové sezony a začali tak hrávat okresní přebor Blanenska. V současné době mužstvo účinkuje v okresní soutěži.

Mládežnický hokej

V letech 1976 až 79 hrávali krajskou soutěž také lysičtí dorostenci, kde obsadili postupně 5., 3. a 6. místo. Družstvo žáků se v sezoně 1980-81 stalo okresním přeborníkem.

Galerie hráčů

Někteří lysičtí hokejisté se dokázali prosadit i ve vyšších hokejových soutěžích. Tejkal Rudolf hrával za PDA Karlovy Vary, Tejkal Miloš a později Kučera Rudolf za PDA Prešov. František Tejkal se naopak prosadil do ligového ragbyového mužstva PDA Olomouc a následně i do výběru Československa. Z mladších se pak ještě Petr Ševčík dostal na vojně ve SVS Dukly Praha do reprezentačního výběru v motocyklových soutěžích.

Řada dalších hrála hokej v jiných oddílech, ale všechny rodáky spojovalo jediné – vrátili se z vojny domů a řadu let pak hrávali hokej a fotbal za rodné Lysice. Od založení oddílu v roce 1945 do 1958 odehrál nejvíce zápasů pan Ladislav Šafář 128 a vstřelil 158 branek, Provazník Alois 121 (28), Rašice Vl. 82 (96), Ondřík Ladislav 77 (12), Zdeněk Grunwald 76 (96), brankář Miloš Macků odchytal 75 zápasů, Hos Břetislav 70 (56), Španěl Pavel 68 (74).

KOLEKTIV AUTORŮ
V dalším díle seriálu o hokeji na Blanensku a Boskovicku přinášíme dokončení historie lysického hokeje.