V bráně dostal i tentokrát přednost Michael Hrabal. Gólman, který byl jedním z hlavních strůjců čtvrtfinálové výhry nad Kanadou, ale utkání proti Švédům v boji o finále mu už tolik nevyšlo, však brzy poprvé na turnaji přenechal místo Jakubu Vondrašovi.

Mohly za to dvě branky během devadesáti sekund, kterými Finové nakročili za ziskem bronzových medailí. Nejprve se v sedmé minutě ranou k tyči Rasmuse Kumpulainena dostali do vedení, brzy poté vyhnal Hrabala z brankoviště trefou mezi betony Jani Nyman.

Jiří Kulich se spoluhráči se raduje z jednoho z gólů do sítě Finska
Čtyři góly za padesát vteřin. Čeští junioři se zapsali do hokejové historie

Pro Vondraše začalo působení na ledě přesilovkou Finů, kterou ale několika zákroky pomohl českým hokejistům přečkat bez další inkasované branky. Zato další početní výhoda byla využita bleskově. Po osmi sekundách přesilovky českých hráčů totiž udeřil střelou z první Jiří Kulich.

Hned v úvodu druhého dějství Finové Vondraše bohatě zaměstnávali, český gólman ale jejich střeleckým pokusům odolal.

A přišel trest za nevyužité příležitosti. V devětadvacáté minutě využili Češi další přesilovou hru a Jakub Štancl vyrovnal.

Velké rozčarování

Jenže velkou euforii takřka okamžitě vystřídalo ještě větší rozčarování. Už po patnácti sekundách vrátil Finům vedení Konsta Helenius, za dalších devatenáct sekund pak zvýšil Leni Hämeenaho. Když pak stejný hokejista přidal pátý gól, vypadalo to s partou kouče Patrika Augusty bledě.

Těsně před druhou přestávkou však ve vlastním oslabení ujel Ondřej Becher a vyškrábl z finské branky ještě špetku naděje – 3:5.

Česká hokejová dvacítka právě získala bronz na mistrovství světa
Byli jsme chcíplí, řekl Kulich. Vzal si slovo a hokejoví junioři dali pět gólů

Po pár minutách třetí dvacetiminutovky bylo ještě veseleji. Po dalším rychlém úderu z přesilovky, opět z hokejky Kulichovy, měli Finové už jen jednobrankový náskok.

Nabuzení Češi pocítili velkou šanci a podle toho vypadal i zbytek zápasu. V jeho úplném závěru vyzkoušeli i hru bez brankáře, která se necelé dvě minuty před koncem vyplatila. Tlak před finskou bránou skončil vyrovnávací brankou Ondřeje Bechera.

Jenže ani to nebylo vše. Další vhazování totiž přineslo neuvěřitelný obrat. Becher vyhrál vhazování a Tomáš Hamara prostřelil vše před sebou – 6:5. Do konce třetí třetiny v tu chvíli zbývalo 101 sekund.

Adéla Šapovalivová v dresu švédského Modo
Šapovaliv získal bronz, nyní září i jeho sestra. Góly sázela proti USA i Finsku

Situace se otočila a bez brankáře hráli Finové. A to byl poslední hřebíček do jejich hokejové rakve. Razítko na bronzové medaile totiž ještě dali Dominik Rymon a znovu Becher. Čeští junioři tak znovu po roce přivezou ze světového šampionátu cenný kov.