Hokej v Adamově

O založení ledního hokeje v Adamově nejsou k dispozici žádné písemné záznamy, dle dobových fotografií lze usuzovat, že hokej se začal hrát v Adamově až po druhé světové válce (asi v období 1948 až 1950). Dochované fotografie pochází z roku 1953 a to z utkání Gymnasium Blansko versus Sokol Škoda Adamov, které se hrálo na kluzišti v Blansku za školou na ulici Marxova

Kluziště v Adamově se tehdy nacházelo blízko vlakového nádraží, v prostoru mezi silnicí a řekou Svitavou.

K pravděpodobnému ukončení činnosti hokeje v Adamově došlo asi v roce 1970, kdy tajemník TJ Adamov Josef Kočiš emigroval do Rakouska.

V letech 1970–1971, kdy byla vybudovaná umělá ledová plocha v Blansku, Adamov neměl žádné hokejisty a tak někteří adamovští hokejisté nastupovali za Rájec-Jestřebí

Osobnosti

Vůdčími osobnostmi hokeje v Adamově byli ve své době Josef Kočiš a Oldřich Křipač, později Josef Hloušek a Ladislav Rumpík.

Jako rozhodčí se prosadil Luboš Pazdera a Ivan Vojta a jako trenéři Kočiš Josef a Křípač Oldřich. Po velmi dlouhé odmlce – od roku 1967 – se v roce 1996 podařilo obnovit činnost klubu

Novodobá historie

Adamovský hokejový oddíl vstoupil na hokejovou scénu v sezoně 1996 – 97. Po dlouhých přípravách bylo možné začít hrát hokej a mužstvo se začalo zúčastňovat odborářských turnajů na ZS v Blansku, které organizoval ADAST Adamov. Tam hráči Adamova nabyli zkušenosti pod hlavičkou „Hokej Boys Adamov“. To bylo rozhodující pro přihlášení do okresních soutěží.

Hrálo se ve výzbroji, kterou si každý hráč sehnal nebo koupil sám. Dresy měly modrou a bílou barvu, trénovalo se a hrálo na zimním stadionu v Blansku a v Boskovicích, některá utkání sehráli Adamovští na přírodním ledě ve Sloupu a v Lysicích.

Po přihlášení do okresní soutěže sehnali Adamovští další hráče z Brna a okolí, kteří měli zkušenost z podobných a vyšších soutěží.

Hokej v Olomučanech

O začátcích ledního hokeje v Olomučanech nebyly přes veškerou snahu získány hodnověrné informace, jediným zdrojem jsou dochované fotografie a vzpomínky pamětníků z jiných oddílů. Podle fotografie ze 3. února 1946 z utkání s hráči Lažánek je možné usuzovat, že se v Olomučanech hrál hokej hned po válce, i když hráči ještě neměli hokejovou výzbroj.

Na jiné fotografii jsou již hráči v kompletní výstroji, jsou na ní vidět vysoké mantinely kolem kluziště a v pozadí dřevěné šatny. Na dresech mají hráči znak Sokola. Fotka pochází z let 1952–54.

Další etapou hokeje v Olomoučanech bylo sloučení se Spartakem ČKD Blansko v letech 1955–1960. O sloučení bylo rozhodnuto na společné schůzi Spartaku dne 13.12.1954 (dochoval se zápis). Jak je uvedeno v kapitole o ČKD Blansko, toto spojení fungovalo asi 5 let.

Z archivních materiálů Rájce vyplývá, že Olomučany hrály v sezoně 1957–58 krajskou II. třídu ve skupině, kterou tehdy vyhrál Rájec. Dalšími účastníky byly Křtiny, Sloup, Ostrov a Bílovice. Obě otkání Olomučan s Rájcem se hrála na ZS v Brně z důvodu oblevy, s výsledky 10:3, 6:5.

Osobnosti

Významnou osobou byl hospodář pan Sehnal, který se o kluziště vzorně staral, takže bylo vyhledáváno i „přespolními.“ Hrál tam Adast Adamov, Metra Blansko, SPŠS Jedovnice nebo třeba Gymnasium Blansko.

Z Olomučan se rekrutovali také dobří rozhodčí – Emil Strachota (bývalý brankář Černé Hory, Rájce a Blanska-rodák ze Spešova), Josef Musil a Josef Růžička, který pískal i krajský přebor a po ukončení kariéry rozhodčího dělal delegáta v krajských soutěžích a dlouho pracoval v okresním svazu ledního hokeje.

KOLEKTIV AUTORŮ