Hokej v Březině

Historie

Dle dostupných informací se s hokejem v Březině začínalo v sezoně 1968 – 1969.

V počátcích hokeje v Březině nesl oddíl název DSO Březina a později se přejmenoval na TJ Sokol Březina, který platí dodnes. Klubové barvy byly původně žlutá, červená a zelená, v současnosti hraje mužstvo v dresech bílo-černých a černo-bílých. Kluziště bylo vybudováno za bývalou Sokolovnou, k převlékání sloužily kabiny v přízemních prostorách Sokolovny. Nyní jsou u kluziště kabiny nové.

Úspěchy

Mezi největší úspěchy patří 1× vítězství v okresním poháru žáků, 3× vítězství v okresním poháru dorostu a 2× druhé místo v Krajské soutěži mužů.

Osobnosti

V Březině vyrostli hokejisté, kteří pak hráli vyšší soutěže. Brankář Ševčík (2. liga Dukla Litoměřice), obránce Kousalík ml. (extraliga juniorů Kometa), útočníci Frank (mládežnická liga ZKL Zetor Brno), Srnec (2. liga dorostu Kometa).

Naopak, v mužstvu Březiny působili také hráči, kteří z vyšších soutěží přišli, třeba Josef Bárta, reprezentant ČSSR a bývalý hráč Zetoru Brno, Kalvoda – útočník Ingstavu Brno, Polanský obránce Ingstavu Brno a Žváček obránce Zetoru Brno.

U mužstev TJ Sokol Březina působili trenéři: Trávníček, Drahovzal, Ognar, Hloušek , Fantal, Sapák, Bárta, vedoucími mužstev byli Malík, Hrda, Z. Kousalík, P. Kousalík, Drápal, Opletal.

Jako rozhodčí působili Holík a Šlof. Funkcionáři, za kterých se v Březině hokej dařilo udržet v činnosti, byli Potůček, Hrda, Blatný, Z. Kousalík, Neužil, Polák, P. Kousalík, Ognar.

Hokej v Černé Hoře

Historie

Hokejový klub založili Černohorští v roce 1932 a hráli pod názvem Hockeyový odbor Sokola v Černé Hoře. Zvolili také klubové barvy – žlutou, černou a červenou. První utkání bylo sehráno v Blansku proti AFK a skončilo vítězstvím 2:1. Pamětníci uvádějí, že se hrávalo na rybníku a na koupališti.

Po založení klubu byly problémy s převlékáním a přezouváním. Na koupališti se převlékali hráči v šatnách koupaliště. Když se hrálo na rybníku, tak se to řešilo improvizací za pomoci pivovaru a teprve od roku 1946 byly vybudovány dřevěné šatny přestěhováním ubytovacího baráku ze stavby dálnice. Od roku 1976 pak byly k dispozici nové šatny ve sportovním areálu, které slouží hokejovému klubu dodnes.

Úspěchy

Největší úspěch přišly paradoxně v době světové války, když v roce 1942 se stali hráči mistrem západomoravské župy a postoupili tak do druhé nejvyšší soutěže u nás v tehdejší době – do divize. Památná jsou také utkání 27.12. 1938 se Spartou Praha a start nejlepšího našeho klubu LTC Praha v Černé Hoře a vítězství nad ním 2:1.

Osobnosti-hráči

V Černé Hoře vyrostli hráči až do ligy a také do representace. Nejslavnějším je jistě Slavomír Bartoň, reprezentant ČSR a hráč RH a ZKL Brno. Dále pak brankář Galero a hráči Ludvík a Vladimír Rašticové, Kupka, Merta nebo Moravec. Další černohorský odchovanec Trtílek v tehdejším Gottwaldově odehrál deset ligových sezon. A třetím do party je jeden z bratrů Všianských – Pavel, který hrál ligu za Zetor Brno, Duklu Jihlava a Třinec.

Z mladší generace jsou to hráči Všianský, Hlavička, Jurek, Blažek a brankáři Jílek a Musil, který byl dokonce ve výběru reprezentace ČSR v dorostu.

Trenéři, funkcionáři, rozhodčí

Nejznámější trenérskou postavou v Černé Hoře byl určitě pan Raštica. K němu je třeba přiřadit trenéry Doležela u mládeže, později Hlavičku, dále Všianského a ještě později Blažka.

O co více se Černé Hoře urodilo dobrých hráčů, o to méně bylo za celou éru v Černé Hoře rozhodčích. Byli pouze dva – Doležel a po něm Dračka.