Již déle než rok Dominik Hašek neúnavně šije do zámořské NHL kvůli tomu, že umožňuje ruským hokejistům nastupovat v nejslavnější lize na světě, a tím podle něj dělá reklamu na Putinovu válku.

Olympijský vítěz z Nagana si často bere na paškál pochopitelně hlavně Alexandra Ovečkina. Útočník Washingtonu Capitals a největší ruská hvězda současnosti se totiž netají blízkým vztahem s prezidentem Vladimirem Putinem a nikdy se nedistancoval od válečných zločinů hlavy Kremlu na Ukrajině.

Dominik Hašek
Hašek se kvůli ruským sportovcům pustil do premiéra. Fiala je připodělaný, řekl

„Stovky dětí byly zabity jeho spoluobčany a tisíce uneseny. Statisíce ukrajinských občanů bylo zabito. Ovečkin vždy podporoval zločince Putina, který tyto zločiny způsobil,“ zněl jeden z mnoha Haškových komentářů na adresu Ovečkina na sociálních sítích.

Vrcholem pak podle Haška bylo, když Ovečkin dováděl na ledě se svým čtyřletým synem při Utkání hvězd.

„NHL tím padla až na dno. Nechat Ovečkinova syna předvádět se na ledě během Utkání hvězd je plivnutím do tváře těch asi pěti set zabitých, tisíců zraněných a desetitisíců unesených ukrajinských dětí,“ napsal vítěz Stanley Cupu na platformu X (dříve twitter). 

„Haškovi jsem dal gól“

Co na rusofobní výroky Haška, jak o jeho kritice píší ruská média, reaguje Ovečkin? Těžkou hlavu si z toho nedělá. „Haška znám jako dobrého brankáře v jeho době, jednou jsem mu dokonce dal gól. Jeho výroky mě ale nezajímají,“ řekl v rozhovoru pro ruský web Izvestija.

„Kluby NHL si vybírají hráče na základě jejich schopností a dovedností, nikoliv národnosti,“ vzkázala ruská hvězda Haškovi.

Nejlepší góly Alexandra Ovečkina v NHL:

Zdroj: Youtube

Ovečkin ocenil vedení zámořské ligy, že na rozdíl od ostatních sportů a soutěží neuplatňuje sankce proti ruským hokejistům, jako tomu je v jiných sportech. „Je dobře, že NHL nepodléhá politickým tlakům. Kéž by to tak bylo všude.“

Kanadský hokejista Brendan Leipsic (na snímku v dresu Magnitogorsku) získal ruské občanství
Tlačenice u Putinových vrat. Západní hokejisté chtějí být Rusy, větří miliony

NHL ovšem zaujímá opačný postoj než Mezinárodní hokejová federace. Ta vyloučila ruskou sbornou společně s Běloruskem z mezinárodních soutěží a obě země zatím hrají svůj vlastní šampionát. Zákaz platí i pro nadcházející sezonu, takže ruské hvězdy se neobjeví ani na mistrovství světa v Česku v roce 2024.

Sedmatřicetiletý kanonýr přesto věří, že si ještě zahraje za sbornou aspoň na jednom šampionátu nebo olympiádě: „No, uvidíme. Dá-li Bůh, celá tato situace skončí. Uvidíme.“