Mít doma zrcadlo s hezkým rámem není nic složitého. Celá výroba vám zabere den a ušetříte nemalé peníze, které byste vydali za nákup drahého zrcadlového rámu. „Plotovky jsou totiž hotové díly na plaňkové ploty, které se běžně prodávají,“ vysvětluje kutil Honza, který se svým kolegou Pavlem realizují svoje nápady v pořadu Receptář Prima nápadů.

Každou neděli kolem poledne je můžete vidět na Primě. „Ozdobné plotovky jen podélně rozpůlíme a jejich zvlněných profil otočíme dovnitř, čímž vznikne zajímavý efekt zvlněného zrcadla,“ upřesňuje Pavel.

Vyrobte si praktickou minidílnu ve skříni. Využijete ji pro své záliby
Potřebujete víc úložného místa na své koníčky? Vytvořte si dílnu ve skříni

Na výrobu zrcadlového rámu budete potřebovat ozdobné dřevěné plotovky, spojovací kovový úhelník, rohové svěrky, 8 pacek na přichycení zrcadla, očka na zavěšení (bajonetový závěs), šroubky, ochranný vosk, lepidlo, přímočarou pilu, pokosnici, ruční pilku, aku vrtačku, frézu a brusku.

Jak na to

Plotovky podélně rozpůlíme, zkrátíme podle naměřených rozměrů a ve správném místě na pokosnici řízneme úhel 45 stupňů na všech čtyřech lištách. Při napojování si hlídáme, aby nám vycházela pěkná vlna. Nařezané lišty upevníme do rohových svěrek a spojíme pomocí lepidla. Do všech rohů zároveň přišroubujeme také kovové úhelníky, které dáváme tak daleko od kraje, aby nám zůstal jeden centimetr na kraj zrcadla. Necháme lepidlo zaschnout.

Z venkovní strany ofrézujeme profil rámu, aby byl stejně hezký jako z vnitřní strany. Povolíme svěrky a zbrousíme případné nerovnosti. Povrch ošetříme ochranným voskem na dřevo. Do rámu zasadíme zrcadlo. To přichytíme ze zadní strany k rámu vždy dvěma packami na každé ze čtyř stran. Na závěr již jen přišroubujeme očka na zavěšení. Použijeme bajonetový závěs, který umístíme v horní třetině zrcadla. Na zeď připevníme zrcadlo pomocí dvou hmoždinek.

Autor: RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ, PrimaDOMA.cz