Míra sexuálních potřeb, označovaná termínem libido, se během života neustále mění vlivem nejrůznějších psychických i fyzických faktorů. Může jimi být únava, stres, porod nebo problémy ve vztahu. Zjistit příčiny kolísání sexuální touhy znamená první krok k vyřešení potíží. Léčení není rychlé, chce trpělivost a zkusit můžete i přírodní terapii.

Nemusí se jednat hned o nezájem partnera. Lidé se liší v potřebě sexu, proto nelze určit pravidlo obecně platné pro všechny. Pokud jste spokojeni se stavem, „jak je“, nemusíte si lámat hlavu, co s malou sexuální touhou. Libido, pohlavní pud neboli vyhledávání sexuální rozkoše ale může být narušeno u mužů věkem, potížemi erekce a u žen kvůli nepříjemnému pocitu, který je způsobený suchou pochvou nebo i hormonálními změnami.

Závažné obtíže

Příčina nechuti k sexuálnímu styku se může projevit pocitem únavy nebo migrénou. Může docházet k úzkostem, že se po vás „něco“ bude vyžadovat. Dlouhodobější pokles libida může být ale známkou závažnějších onemocnění, proto se nebojte svěřit se lékaři. Deprese a jiné psychologické obtíže mohou snížit libido stejně jako fyzická nemoc, artritida, cukrovka a arteriální onemocnění.

Spoustu užitečných rad a doporučení najdete v publikaci Pěstování ve městě –  Zelené balkony, sousedské záhonky a komunitní zahrady, kterou vydalo nakladatelství Smart Press.
Zahradničení ve městě? Nejdřív musíte najít správné místo, pak zakládat záhony

Nesnažte se k sexuální touze nutit. Zaměřte se na odstranění příčin stresu, pokud to jde, dopřejte si delší dovolenou. Využijte psychoterapie nebo alternativní způsoby léčby nebo zkuste bylinkovou léčbu. Důležité je kvalitně spát a dopřát si procházky na vzduchu. Podělte se o své starosti s partnerem a společně se pokuste vypracovat plán léčby. Snažte se netrápit se tím, že vaše sexuální energie je nedostatečná, protože starosti by mohly vše ještě zhoršit. Dopřejte si dostatek spánku. Únava bývá jednou z hlavních příčin ochabnutí zájmu o sex. Pravidelně cvičte, stres zvládejte pomocí jógy, hlubokého dýchání a různých relaxačních technik.

Zmírněte úzkost a posilujte vzájemný vztah tím, že si jeden druhému provedete jemnou masáž, při níž použijete vonné oleje. Zkuste partnerskou masáž krku, ramen a zad svého partnera nebo partnerky. Smíchejte esenciální oleje s jojobovým. Využijte 5 kapek esenciálního oleje ze skořice, 3 kapky esenciálního oleje ylang-ylang a 3 lžíce jojobového oleje.

Aromaterapie

Olej ylang-ylang a šalvějový olej mohou zvýšit účinky relaxace a citlivosti. K tradičním olejům pro zvýšení sexuální touhy patří růžový olej. O vůních santalového a gerániového oleje se říká, že povzbuzují touhy utlumené depresí. Pro obnovení klidu a harmonie, důležitých podmínek pro vyřešení sexuálních problémů, dejte do odpařovače po čtyřech kapkách oleje ylang-ylang, šalvějového, santalového a gerániového oleje. Stačit může samotný růžový oleje a několik kapek použít přímo na prostěradlo. Oleje můžete také využít do večerní koupele nebo využít k partnerské masáži zad, nohou a břicha. Pozor na šalvějový olej, není vhodný při prvních dvaceti týdnech těhotenství.

Vyzkoušejte jógu mezi levandulemi.
Výlet za léčivkami, připravte si domácí lékárnu a rozhýbejte tělo

Rostlinná léčba doplňuje úlohu psychoterapie v tom smyslu, že povzbuzuje a posilují nervový systém. Stejně působí také druhy považované za „afrodiziaka“. Účinnost těchto rostlin se může projevit pouze při dlouhodobějším užívání, nejméně jeden měsíc a je zbytečné očekávat výsledky dříve než po dvou týdnech.

Rostlinné léky

Při léčbě snížené sexuální touhy mohou účinně pomáhat některé bylinkové čaje. Ženy by měly večer vypít šálek čaje z listů maliníku nebo půl šálku vody s několika kapkami tinktury z této rostliny. Čaj nebo několik kapek tinktury připravené z anděliky čínské, lékořice, kopřiv, z kůry žlutodřevu a ovsa hluchého pomáhají zvyšovat vitalitu. K relaxaci pomáhá čaj ze zklidňujících bylinek, třeba heřmánku nebo sporýše lékařského.

Damiana (Turnera diffusa) je známá jako tradiční afrodiziakum. Moderní bylinkářství její účinky potvrzuje. Používá se jako tonikum na nervy a na mužský hormonální systém. Zvýšit zájem o sex u muže pomůže šálek čaje nebo několik kapek tinktury z damiany, serenox, skořice, lékořice a zázvoru. Vždy je nutné přihlížet k zdravotnímu stavu.

Ptáci milují – a dokonce potřebují – koupání.
Lázně pro ptáky za oknem: pítka z květináčů nebo koupací jezírka

Bylinka měsíce: ženšen – kořen (Panax ginseng). Dokáže povzbudit činnost centrální nervové soustavy a různých žláz. Říká se o něm, že je to elixír mládí a účinné afrodiziakum.

Vyzkoušejte
Bolševník 15 g na litr vroucí vody povařit 5 minut. Šálek si dopřejte třikrát denně.
Skořice (kůra): 3 tyčinky na šálek vroucí vody, nechat louhovat 20 minut. Užívejte 3 šálky denně.