Psal se rok 1873 a k dobrovolné službě obci se upsalo devětadvacet mužů. „Ze začátku měli hasiči opravdu bídné vybavení. Čtyři žebříky, tři háky a dvacet věder na vodu,“ zalistoval v kronice spolku současný starosta knínických hasičů Pavel Pecha.

Podle dochovaných dobových materiálů museli v obci na konci devatenáctého století zlikvidovat dva obrovské požáry. Ten z roku 1894 přitom zachvátil osmnáct zemědělských usedlostí. To už ale měli dobrovolníci k dispozici ruční stříkačku taženou koňským dvouspřežím, kterou zakoupila obec za, na tehdejší dobu závratných, šest set zlatých.

Další větší požár v Knínicích u Boskovic vypukl až v roce 1947, kdy po celé republice panovalo obrovské sucho. „Na začátku padesátých let koupila obec novou motorovou stříkačku na přepravním vozíku a ojetý nákladní automobil,“ přiblížil Pecha a dodal, že velká chvíle dobrovolných hasičů z Knínic přišla v roce 1970. Tehdy pomáhali při akci v Moravském krasu. O život šlo dvěma jeskyňářů, kteří uvízli v podzemí. „Naši hasiči dostali pak vyznamenání,“ zapátral v archivu Pecha.

V současnosti má knínický sbor dobrovolných hasičů téměř padesát členů. Aktivně se podílí na zpestření kulturního života v obci. Pro děti pravidelně pořádá Mikulášskou zábavu s ohňostrojem, pro dospělé taneční zábavy a plesy. Do soutěže v požárním útoku nasazuje jedno družstvo mužů a jedno žen.

„Spolek dobrovolných hasičů je důležitou součástí naší obce. Kromě kulturních akcí pomáhá při mimořádných událostech. Jako je kácení nebo úklid popadaných stromů, řízení dopravy při opravách v obci. Samozřejmě vyjíždí k požárům v blízkém okolí,“ přiblížil práci hasičů starosta městečka Knínic Miroslav David s tím, že se radní snaží spolek podporovat. Každoročně na jeho provoz z pokladny uvolní na nákup techniky a vybavení osmdesát tisíc korun.

„Bez podpory obce bychom se neobešli. Jsme rádi, že tato spolupráce funguje,“ uzavřel šéf knínických dobrovolných hasičů Pavel Pecha.