„Byl to třetí venkovský sbor na Moravě s českým velením. Zakladatelem sboru bylo obecní zastupitelstvo v čele se starostou Janem Kafkou a místní záložna, která finančně přispěla na zakoupení nejnutnějšího nářadí,“ uvedla starostka sboru Martina Přichystalová. V současnosti se k hasičům ve městě hlásí 159 členů, široká je také základna mladých hasičů.

Vyprošťování u dopravních nehod

Zásahová jednotka hasičů z Velkých Opatovice je zařazena do JPO II. V současnosti ji tvoří dvacet mužů a jedna žena. Minulý rok jednotka zaznamenala zásahy u 76 událostí. „Jednalo se třináct požárů, patnáct dopravních nehod, třicet devět technických zásahů, dvě záchrany osob a třináct planých poplachů. Členové zásahové jednotky se také pravidelně účastní soutěží ve vyprošťování u dopravních nehod. V loňském roce vyhráli krajské kolo a postoupili do republikového kola, kde obsadili krásné desáté místo,“ upřesnila starostka velkoopatovického sboru Martina Přichystalová.

Hasiči se ale podílejí také na společenském a kulturním životě ve městě. Minulý rok uspořádali nebo se podíleli na celé řadě akcí. „Pořádali jsem například tradiční ples, dále pouťové koncerty u hasičské zbrojnice, soutěž v požárním útoku O pohár starostky SDH Velké Opatovice, soutěž dorostenců Vopatovské dorost anebo setkání dětí se svatým Mikulášem a premiérově Silvestrovské makrely,“ vyjmenovala starostka Martina Přichystalová.

Hasičské poslání

Sbor dobrovolných hasičů z Velkých Opatovic si zakládá na práci s mládeží. Zkušení vedoucí vštěpují základy hasičského poslání a práce dětem již od tří let. „Naše děti se pravidelně účastní pohárových soutěží a soutěží za řazených do okresní ligy mládeže a sbírají úspěchy. Mladší žáci se v roce 2018 a 2019 stali absolutními vítězi okresní ligy mládeže,“ uvedla starostka sboru Martina Přichystalová.