Nejprve v roce 1848 lehla popelem téměř všechna stavení v obci, která tehdy čítala 68 domů a 419 obyvatel. Další rána přišla v roce 1882. V Sudicích oheň naráz pohltil osm gruntů a dva podsedky. „Tyto tragédie občanů byly patrně impulzem k tomu, že byl 21. března roku 1887 založen dobrovolný hasičský sbor. Od počátku měl celkem šestatřicet činných členů,“ upřesnil současný starosta sboru Martin Kovář. Památkou na první roky spolku je do dnešních dnů funkční historická požární stříkačka firmy R. A. Smekal z roku 1895.

Hasičský spolek v Sudicích je jediným činným spolkem v obci. Kromě svého hlavní poslání, tedy ochrany majetku a zdraví obyvatel, se tak velkou měrou podílí na společenském a kulturním životě.

„Ve spolupráci s vedením obce pořádáme převážně akce spojené se zábavou. Například pálení čarodějnic, ples, sousedské posezení u zabijačkových specialit nebo pouťové posezení. Organizujeme ale také jarní úklid příkopů v obci a jejím okolí a sběr železa,“ vyjmenoval starosta sudických hasičů Martin Kovář. Sbor pořádá také soutěže v požárním sportu. V červnu má své místo mítink Okresní ligy mládeže, v září Sudice hostí soutěž zařazenou do Velké ceny Blanenska pro kategorii žen a mužů. Sudický hasičský spolek má své zázemí ve zbrojnici, která spolu s obecním úřadem sídlí v objektu někdejší mateřské školy. Loni začala její rekonstrukce. „Vymalovali jsme zdi i podlahu a čeká nás ještě instalace skříněk pro členy zásahové jednotky,“ uvedl starosta. K výjezdům sboru slouží auto Ford Tranzit.

Poslední velký požár v Sudicích nastal před čtyřmi roky. Před půlnocí vzplála střecha jednoho stavení. „Zásah byl o to těžší, že vypukl v pozdních nočních hodinách a zrovna den po pálení čarodějnic. S úsměvem bych dodal, že jsme měli trochu problém s tím, kdo bude řídit, ale nakonec se šofér přece jenom našel,“ popsal starosta sboru Martin Kovář. Hasiči tehdy zajišťovali zásobování vodou a dohled nad požářištěm.