„V ní se nacházela ruční stříkačka, která je dodnes naší chloubou a jezdíme s ní na ukázky historické techniky,“ upřesnil velitel zásahové jednotky z Obůrky Jaroslav Wutka. Před třemi roky sbor oslavil devadesát let od svého založení. K jubileu si členové nadělili nový prapor. „Ten byl řádně pokřtěn a za doprovodu mažoretek a dechové hudby byl v průvodu obcí představen občanům,“ zavzpomínal Jaroslav Wutka. V současní době Sbor dobrovolných hasičů z Obůrky čítá skoro padesátku členů. Kromě původní stříkačky sbor vlastní také historické přilby.

Hasiči se významnou měrou podílejí na společenském a kulturním životě na Obůrce. Mezi tradiční akce patří ostatky, taneční zábavy na výletišti Veranda nebo vítání svatého Martina a rozsvěcování vánočního stromu. V režii členů sboru je i okrskový hasičský ples v Blansku. „Také akce pro děti jsou velkým lákadlem. Za hasičkou jsme za podpory města vybudovali přístřešek, posezení a srovnali travnatou plochu. Proto tam můžeme pořádat dětské akce, jako jsou například pálení čarodějnic, dětský den a ukončení prázdnin. Pravidelně také stavíme za hasičkou slavnostní májku,“ přiblížil velitel zásahové jednotky Jaroslav Wutka.

Sbor z Obůrky organizuje okrskovou soutěž zásahových jednotek s názvem Lepší jednou zažít, jak třikrát číst. Hasiči si v ní vyzkoušejí různé situace, se kterými se mohou setkat při zásahu. „Každoročně také jezdíme na soutěž v požárním sportu. Ve sboru máme již několik let družstvo žen a leto získala obě družstva mužů i žen na okrsku první místa,“ dodal Wutka.

Do zásahové jednotky sboru z Obůrky je zařazeno dvanáct hasičů, kteří vyjíždějí s upraveným Fordem Tranzit. Za poslední léta zasahovali většinou u lesních požárů. Ve vesnici se nachází upravená požární nádrž, která může sloužit jako čerpací stanoviště. „S městem teď chystáme projekt na vybudování přístavby sociálního zařízení pro zásahovou jednotku,“ doplnil Jaroslav Wutka.