„Ještě v roce 1926 byl sbor vybaven z obecních prostředků veškerou výstrojí a výzbrojí potřebnou pro činnost sboru. Zakoupena byla čtyřkolová ruční stříkačka od firmy Smékal. Prostory pro uskladnění materiálu našel sbor v bývalém obecním skladišti, které si pak postupně opravil. U prvního požáru zasahoval sbor v Zábludově, kdy na Nový rok 1927 hořela stodola u Dřevů,“ citoval z historie současný starosta sboru Roman Šiller.

Sbor dobrovolných hasičů je podepsaný pod řadou akcí, které se během roku v Nýrově konají. Členové spolku namátkou pořádají ples, pálení čarodějnic, pouťové posezení, dětský den a Mikulášskou nadílku. Pokud v zimě mrzne, tak vedle školy připravují ledovou plochu pro bruslaře. Své místo v kalendáři našel také soutěžní Pohár mužů nad 35 let.

„Družstva mužů, žen a dětí se účastní pohárů v okolních vesnicích, například Poháru čtyř sborů. Za zmínku stojí krásné čtvrté místo žen v okresním kole v Blansku,“ uvedl starosta nýrovského sboru a velitel jednotky Roman Šiller.

K hasičům se v obci hlásí také pětadvacet mladých členů, kteří se pravidelně schází a připravují se na soutěže. „Každoročně se účastní okresní hry Plamen. V sezoně 2017/18 mladší žáci skončili na šestnáctém místě a starší žáci na šestém. Obě družstva se pravidelně účastní okresní ligy mládeže. Mladí hasiči se také zapojují do akce Ukliďme Česko, kdy uklízejí okolí Nýrova,“ dodal Šiller.

Zatím poslední zásah nýrovská jednotka zažila posledního března, kdy v katastru obce vzplála hrabanka v lese. „Hasiči před příjezdem dalších jednotek zamezili rozšíření požáru pomocí ženijního nářadí,“ popsal velitel Roman Šiller. Hasiči z Nýrova sídlí v opravené zbrojnici. Do jejich vozového parku patří auta Fiat Ducato, Nissan Urvan, VW Transporter a Tatra 805. Vlastní i historickou stříkačku Sigmund LMV 82.