V roce 1903 postihl Jabloňany ničivý požár, který zlikvidoval osm stavení. O čtyři roky hořelo v obci znovu. Obě neštěstí přinutily tamní obyvatele založit v roce 1907 spolek dobrovolných hasičů. „Naše pomoc je úměrná našemu vybavení. Vyjíždíme k menším požárům v okolí nebo po přívalových deštích čerpáme vodu ze zatopených sklepů a studní. Zasahovali jsme také, když v obci prasklo potrubí z vodou nebo odklízeli silnici po dopravní nehodě. Při větších akcích se spoléhá na práci profesionálních záchranářů, my jsme v záloze pro případ nouze,“ říká starosta jabloňanského sboru dobrovolných hasičů Josef Havlíček.

Starosta zároveň dodal, že se dobrovolní záchranáři z Jabloňan podílejí i na kulturním dění v obci a pravidelně také nastupují v soutěži v požárním útoku. Před dvě lety skončili ve Velké ceně Blanenska na devátém místě.

Při svém založení v roce 1907 bylo ve sboru pětadvacet mužů. Ve svém arzenálu měli Jabloňanští také ruční stříkačku taženou koňmi. V požární zbrojnici zůstala dodnes a je klenotem jabloňanského sboru. Ten ji společně s dobovými uniformami předvádí na ukázkách požární techniky v okolí. Stejně jako další muzejní kousky. Zásahové vozidlo z roku 1966 a také tatru T 805. „Zásahové auto ze šedesátých let pořád používáme. Je ale pravda, že bychom potřebovali nové. Jenže je to otázka peněz. Veškerou historickou techniku se snažíme udržovat v provozu schopném stavu. Jezdíme s ní na přehlídky po okolí,“ poznamenal Havlíček.

Jabloňanský sbor dobrovolných hasičů má v současnosti sedmačtyřicet členů a mimo zásahů jezdí také po soutěžích v požárním útoku. Pravidelně nastupuje ve Velké ceně Blanenska. Největšího úspěchu dosáhly Jabloňany předloni, kdy jejich družstvo skončilo sezonu na devátém místě. „Ve skalickém okrsku pořádáme společně s dalšími pěti obcemi soutěž v požárním útoku,“ doplnil Havlíček.

Jabloňanští hasiči se také podílejí na kulturním dění v obci. Pořádají tradiční červencové Pouťové posezení. Společně s fotbalisty aobecním úřadem chystají na konci prázdnin také Sportovní odpoledne pro děti. „V zimě rozsvěcíme vánoční strom a děláme ve spolupráci s fotbalisty a radními Mikulášskou nadílku pro děti,“ vyjmenoval akce Havlíček.

Podle něj spolupráce s obecním úřadem funguje dobře. „Pomáhají nám shánět peníze na naši výbavu. Mohli jsme tak koupit zásahové přílby, uniformy a boty. Nyní bychom potřebovali nové hadice,“ řekl starosta sboru Havlíček.

Sbor oslavil v roce 2007 sto let od svého založení a k té příležitosti vydal almanach. V něm je popsána historie jabloňanského sboru, doplněná archivními fotografiemi.