Ochota pomoci nechybí ani členům současným. Řady sboru se během dlouholeté historie rozrostly nejen o dospělé, ale i o děti. „Máme zhruba padesát dospělých členů a dvacet mladých hasičů,“ přiblížil současný stav starosta sboru Radek Ošlejšek.

Hasiči ze Suchého zasahují v obci několikrát do roka. A protože je Suchý rekreační oblastí se známým rybníkem, dělají hasičům největší starosti právě nezodpovědní chataři. „Za rok míváme přibližně deset zásahů. Nejčastěji hasíme kontejnery na odpadky, protože do nich spousta chatařů vynáší popel. Občas také zasahujeme při požárech chat,“ vysvětlil Ošlejšek.

Dobrovolníci ze Suchého však nepomáhají jen při boji s ohněm, ale přiloží ruku k dílu při každé práci, kterou je potřeba udělat. „Jednotka pomáhá například při odstraňování stromů, které se nebezpečně naklánějí nad chaty, v zimě zase při odklízení sněhu ze střech,“ popsal starosta obce Pavel Žilka a dodal, že spolupráce sboru s obcí je na vynikající úrovni.

Mimo potřebné pomoci se sbor podílí i na kulturním životě v obci. „Pořádáme plesy, oslavy výročí sboru nebo nohejbalový turnaj,“ přiblížil Ošlejšek.

Posledním velkým výročím, které hasiči oslavili před dvěma lety, bylo osmdesát let od založení sboru. Kromě hudby a tance čekaly na návštěvníky oslav ukázky hasičské techniky a na členy sboru zase předávání vyznamenání. Při té příležitosti byl vytvořen pro hasiče ze Suchého také hasičský prapor.

Dobrovolní hasiči ze Suchého nemyslí při pořádání kulturních akcí jen na dospělé, ale spoustu zábavných zážitků připravují také pro své dětské nástupce. Začátkem prázdnin tak vyjeli mladí hasiči na třídenní tábor do lanového centra, v srpnu byla zase pro všechny děti připravena exkurze na stanici Hasičského záchranného sboru v Blansku.


ILONA DOBROVOLNÁ