„Na pořádání akcí máme i živnost. Teď v listopadu pořádáme kateřinskou zábavu, obvyklé je i rozsvěcení vánočního stromu nebo ostatky. Ještě předloni jsme pořádali i letní zábavy pod širým nebem, kvůli problémům s jedním chatařem jsme od nich ale museli upustit. Zaplaťpánbůh máme v poslední době opravdu víc kulturních aktivit než těch zásahových. Už dlouho jsme nemuseli vyjíždět k žádnému závažnějšímu požáru. Jeden z největších zásahů z poslední doby tak byl požár chaty v Jedovnicích,“ vysvětluje starosta senetářovských hasičů Antonín Zouhar starší.

Že je o hasiče v Senetářově zájem, je jasné i z počtu členů sboru. Zouhar totiž starostuje celkem stoosmatřiceti hasičům a příznivcům požárníků.

„Ve sboru máme sedmnáct mladých hasičů, asi dvacet dorostenců, devět žen a zbytek jsou mužští. V zásahové jednotce pak máme celkem osmnáct hasičů, kteří tvoří dvě družstva,“ vyjmenovává Zouhar.

Hasičský sbor přitom založil v Senetářově tamní starosta už roku 1894. Jak dokládá hasičská kronika, bylo to šestadvacet let po založení vůbec prvního sboru na Moravě. Tehdy se senetářovští dobrovolníci museli postarat o sto deset stavení a sedm set padesát obyvatel.

O práci přitom neměli nouzi, už rok po svém založení se senetářovští dobrovolníci museli poprat s požárem dvou domů v dědině. Největšího zásahu v dějinách sboru se dočkali v roce 1911, kdy vzplanulo sedm domů.

V poslední době se členové sboru soustředí na rozvíjení kulturních aktivit obce a na práci s mládeží. „Mladé má teď na starost Josef Šenk a je vidět, že pro to dělá maximum. Práce s mládeží je u nás v současné době na velmi dobré úrovni. Daří se jim jezdit po soutěžích po celé republice,“ pochvaluje si Zouhar.

Dobrovolní hasiči ze Senetářova letos v květnu oslavili sto patnáct let od svého založení.