Nedovedu si představit, že by se nějaká událost obešla bez hasičů. Pomáhají nám při jakýchkoli živelných katastrofách a zároveň pořádají i řadu kulturních akcí,“ uvedl starosta Doubravice Ladislav Štoudek.

Sbor tvoří v současné době osmdesát sedm dospělých členů a dvacet dětí. Jeden z členů, Bedřich Vitouch, se navíc může pyšnit titulem Zasloužilý hasič. „Jedná se o nejvyšší vyznamenání, které může dobrovolný hasič získat,“ vysvětlil starosta hasičského sboru Milan Hubený, „Pan Vitouch ocenění obdržel loni v listopadu,“ dodal.

Sbor má k dispozici hasičskou zbrojnici z osmdesátých let a k jejímu vybavení brzy přibude nové hasičské auto. „Auto dostanou hasiči v srpnu a celkové vybavení sboru se tak bude blížit profesionální úrovni,“ řekl starosta Doubravice. Nový hasičský vůz uvedou doubravičtí dobrovolníci slavnostně do provozu koncem srpna.

Doubravičtí se mohou každoročně těšit na množství akcí, které pro ně hasiči připravují. „Kalendářní rok pro nás vždy začíná už koncem roku minulého, kdy obcházíme domácnosti s novoročním přáním a pozvánkou na ples hasičů a také při této příležitosti rozdáváme kalendář městyse,“ popsal starosta sboru Hubený.

Hasičský ples se koná vždy v druhé polovině ledna. V dalších měsících pak hasiči pořádají například dětský karneval, stavění máje na náměstí či soutěž O Pohár starosty sboru dobrovolných hasičů a starosty městyse. „V letošním roce jsme tuto soutěž spojili s pořádáním okresního kola soutěže mladých hasičů Plamen, která se u nás v obci konala v květnu,“ doplnil Hubený.

U příležitosti konce druhé světové války sbor ve spolupráci s obcí pokládá věnce k pomníku padlých. Děti se zase mohou každý rok těšit na Mikulášskou nadílku spojenou se soutěží v uzlování a závěr roku patří tradičnímu rozsvěcování vánočního stromu, kde doubravičtí dobrovolníci zajišťují občerstvení.

V loňském roce si Doubravičtí připomněli výročí sto dvaceti let od založení sboru. Provázely ho oslavy s bohatým programem.

ILONA DOBROVOLNÁ