Z bytovky evakuovali hasiči podle prvotních informací sedm lidí. Pět po schodišti a dva pomocí automobilového žebříku. V péči záchranky skončily čtyři obyvatelé. „Po ošetření byli všichni ponechání na místě,“ řekla Deníku Rovnost mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Smrad spáleniště, mráz, slzy a nejistota. Adamovští se vzpamatovávají z požáru na sídlišti Ptačina.
Smrad, mráz, slzy a nejistota. Adamovští se vzpamatovávají z požáru na sídlišti

Předběžný odhad škody se pohybuje v řádech milionů korun. Zmíněný byt je úplně zničený. „Při zásahu jsme nasadili dva vodní proudy. Na místě zasahovalo deset jednotek, včetně speciální techniky. Protiplynového vozu z Brna a také evakuačního autobusu, kde lidé z panelového domu našli dočasný azyl,“ informoval mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Podle místních lidí hořelo v čerstvě zrekonstruovaném bytě, který majitel pronajímal. Nedávno se do něj nastěhovali noví nájemníci. Když začalo hořet, měly být uvnitř podle zjištění Deníku o samotě děti. Část obyvatel panelového domu se domnívá, že mohly manipulovat s otevřeným ohněm. Hasiči příčinu požáru zatím nesdělili. „K příčině požáru v tuto chvíli nemohu říct nic konkrétního. Je příliš brzy na nějaké závěry. Vyšetřovatel je na místě a nějakou dobu to potrvá,“ podotkl Mikoška. Policisté vyhořelý byt uzavřeli a rozjeli vyšetřování.

Zdroj: se souhlasem čtenáře

Svědkové události Deníku na místě řekli, že se vše seběhlo velmi rychle. „Byla jsem zrovna ve sprše a slyšela, jak nějaké děti křičí hoří, hoří! Z bytu se nedalo vyjít, jak byl hustý a štiplavý kouř. Jsem astmatik a začala jsem se dusit. Bydlím v šestém patře na kraji a hořelo pod námi v prostředním bytě. Hasiči přijeli okamžitě, říkali ať zůstaneme s manželem vevnitř. Pak nás vyvedli v dýchacích maskách. Tu hrůzu bych nikomu nepřála. Už předtím to byly pro nás strašné nervy, co bude,“ řekla jedna z obyvatelek bytovky v ulici Družstevní. Přála si zůstat v anonymitě.

Plameny šlehající z bytu v pátém patře byly vidět i v sousedních panelácích v ulici Petra Jilemnického. „Bylo to strašné. Viděl jsem to z okna a popravdě se mi udělalo dost zle. Podobný požár je asi noční můra pro všechny obyvatele bytovek. Já v jedné z nich žiju sedmačtyřicet let a něčeho takového jsem se vždycky strašně bál. Snad jsou všichni v pořádku,“ dodal další z místních.

Oheň, hustý dým a také voda ze zásahu hasičů poškodily několik okolních bytů a chodby. Vážně poničená je také fasáda paneláku. Na místě se tři hodiny po požáru stále řešilo, zda v nich místní budou nocovat nebo budou neobyvatelné. „Máme tady člověka, který je s obyvateli panelového domu ve spojení. Část z nich je zatím v teple v evakuačním autobusu," řekl adamovský starosta Roman Pilát.

V pátek večer vzplál jeden z bytů v adamovské ulici Družstevní. Hořelo v pátém patře panelového domu. Odhad škody je v řádech milionů. Požár se obešel bez zranění. Jeho příčina je v šetření.
VIDEO: Včasný zásah adamovské jednotky byl klíčový, říká mluvčí hasičů

Jak doplnil, pokud to bude potřeba, má město připravené prostory, kde mohou lidé přespat. „Místa jsou na hasičské zbrojnici, v kulturním domě, případně ve školách. Zatím to ale vypadá, že rozsah potřebných kapacit nebude velký. Je to velmi nepříjemná situace nejen dnes, ale i v dalších dnech ohledně jednání s pojišťovnami, úklidem a podobně. Zvlášť teď před Vánocemi.

Zdroj: se souhlasem autora videa

Poslední dva velké požáry na Blanensku zažili lidé v uplynulých týdnech. Hořela průmyslová hala v Letovicích  a sklad v Bořitově.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hrdinové na lanech u Macochy. Hasiči zachraňovali cestující z lanovky

Zdroj: Deník/Jan Charvát