„Náš sbor tvoří osmdesát mužů a žen. Kromě toho máme osm dorostenců a čtyřiadvacet dětí, které jsou rozděleny do dvou družstev. Od loňska máme také soutěžní družstvo žen. Jsou to bývalé mladé hasičky, které nechtěly jít do dorostu, ale založily tak přímo ženský tým. Letos se poprvé představily na Velké ceně Blanenska, kde absolvovaly část soutěže,“ popisuje složení sboru velitel družstva Darek Sejbal.

Dodává přitom, že soutěžního ducha mají všichni černohorští hasiči. „Funguje tady družstvo mužů, které si říká A Team, občas se dá dohromady také naše stará garda, jednou za rok poskládáme mužstvo a soutěžíme taky. Kromě už zmiňovaných žen pak závodí především naši mladí. Loni dokonce skončila jejich družstva v rámci okresu na třetím a na čtvrtém místě,“ pochvaluje si Sejbal.

Neméně aktivní jsou černohorští hasiči při zásazích. Jen v roce 2008 vyjížděli ke čtyřiatřiceti zásahům. „Letos už jich máme na kontě kolem osmadvaceti, přičemž převažují většinou výjezdy k požárům. Jednotka hasičů z Černé Hory totiž vyjíždí i k událostem do Blanska,“ vysvětlil Sejbal.

Důležitým objektem zájmu černohorských dobrovolníků je také komplex tamního pivovaru. Ten požárníci dobře znají. „S pivovarem spolupracujeme velmi úzce. Jednak se podílíme na přípravě některých akcí pivovaru, pak je třeba také zmínit, že majitel pivovaru pan Fusek je členem našeho sboru. Větší taktické cvičení jsme v areálu pivovaru přitom prováděli v roce 2006. Občas se zajdeme podívat na nové provozy, teď s dalším cvičením čekáme, až bude dostavený pivovarský hotel,“ přiblížil letitou spolupráci Sejbal.

Sbor hasičů v Černé Hoře byl založen už roku 1876 po mnoha požárech domů v městysi. Před třemi lety tak černohorští požárníci oslavili 130. výročí svého vzniku.