Další díly seriálu Hasiči naleznete ZDE

Unikátní motorovou stříkačkou Smékal z roku 1927 se může pochlubit Sbor dobrovolných hasičů v Bukovině.

„Sbor ji má od svých počátků. Nevím o tom, že by takovou měli někde jinde. Stříkačka je stále funkční,“ uvedl starosta sboru Jaroslav Ondráček.

S historickou stříkačkou však sbor samozřejmě k zásahům nejezdí. K dispozici má dvě modernější stříkačky a zásahové auto Avia Furgon. To si hasiči na požární automobil sami přestavěli. „Auto nám koupil obecní úřad. Byl to v podstatě vrak, ale asi po dvou letech práce jsme z něj udělali slušné auto, které je zařazeno do integrovaného záchranného systému,“ řekl dále starosta sboru.

Techniku a zázemí mají bukovinští hasiči ve zbrojnici, jejíž modernizaci obec dokončila před dvěma lety. „Máme tam garáž, klubovny se sociálním zařízením i sklad materiálu,“ je spokojený Ondráček.

Podle něj nynější technika dobrovolným hasičům stačí, i když uvažují o pořízení plovoucího čerpadla a elektrocentrály. Jsou totiž zařazeni jako jednotka požární ochrany s místní působností, pomáhají tak proto téměř výhradně při požárech či jiných událostech v obci. Výjimkou byly povodně v roce 1997 a v roce 2006, kdy přiložili ruce k dílu v Adamově. „V roce 1997 při povodních to byl největší zásah v historii sboru. Trval čtyřiašedesát hodin,“ zavzpomínal starosta Ondráček. Loni nebyla pomoc hasičů z Bukoviny potřeba, ale o rok dříve zasahovali v obci hned u čtyř událostí. „Byly to tři požáry a jeden spadený strom. Požár rodinného domu byl největší v obci za posledních dvacet let,“ řekl dále Ondráček.

Sbor dobrovolných hasičů v Bukovině má pětapadesát členů, ve spolku je i patnáct mladých hasičů. „Snažíme se vychovávat si nástupce, protože dobrovolná práce dnes lidi už moc nezajímá, je příliš mnoho jiných možností a lákadel,“ míní starosta sboru. Mladí hasiči jezdí na soutěže, v rámci okrsku soutěží i dospělí členové sdružení.

Sbor také pořádá různé akce. Letos už potřetí chystá Bukovinské štafetování, což je soutěž mladých hasičů v různých štafetách. V každoročním kalendáři akcí hasičů v Bukovině nechybí organizace zábav, plesu či spolupořadatelství hasičské poutě ve Křtinách. V roce 2007 sbor oslavil osmdesát let od svého založení. Tehdy vydal také brožuru mapující celou jeho historii.

Podle starosty Bukoviny Jiřího Hynšta je sbor dobrovolných hasičů jedním z mála spolků, které v obci aktivně pracují. „Spolupráce s hasiči je dobrá. Většinou se podílí na všem, co je v obci potřeba. I já jsem členem sboru,“ dodal starosta obce.

Vážení čtenáři, seriál Hasiči najdete také v tištěné podobě každý čtvrtek v Blanenském deníku Rovnost